10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü


36
11 Paylaşım, 36 Beğeni

Her yıl 10 Kasım günü sabahı, devlet erkânının, halkın, öğrencilerin ve yabancı ülkelerden gelen konukların Anıtkabir ziyareti ile başlayan bir tören ve onu takip eden anma törenleri ile bir ülke halkı liderlerinin yasını tutar. 1937 yılında başlayan hastalık süreci, Atatürk’e 1938 yılının başlarında konulan siroz teşhisi ile şiddetlenmiştir. Tedaviler sürerken Atatürk, 1 Kasım 1938 tarihindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışına katılamamış ve tedaviye olumlu yanıt alınamaması sonucu, 10 Kasım Perşembe günü Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında hayatını kaybetmiştir.

Ölümünden 6 gün sonra Türk bayrağına sarılmış naaşı, sarayın tören salonunda halkın ziyaretine açıldı. Cenaze 20 Kasım günü yapılan törenler ile başkent Ankara’ya geldi ve 21 Kasım günü geçici olarak şehirdeki Etnografya Müzesi’ne götürüldü. Yapımına 1944 yılında başlanan, 1953 yılında ise yapımı tamamlanan Anıtkabir’e getirilmesi ise aynı yılın 10 Kasım’ında gerçekleşmiştir.

 

10 Kasım Günlerinde Tüm Ülkede Törenler

10 Kasım 1938 yılında yaşamını yitiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, her yıl tüm ülke halkı tarafından anma programları kapsamında anılmaktadır. Sabah saat 9’u 5 geçtiğinde, atatürk’ü anma günü gelmiştir ve trafikteki araçların korna sesleri, sirenler halkın katılımı ile başlayan gün, gece boyu süren fener alayları ile biter. Televizyon ve radyo programlarının yayınları 10 kasım günlerinde Atatürk’ün kendi sesinden yayınlar ve kurtuluş mücadelesi, cumhuriyet temalı film gösterimleri ile anma törenlerine katkıda bulunmaktadırlar.

 

Atatürk’ü Nasıl Anıyoruz?

Atatürk’ün ölüm günü, aslında sadece bir ölümün anılmasından fazlası olan anmaları içermektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş süreci, Atatürk ilke ve inkılaplarının işlenmesi, Atatürk’ün ülkenin yasalarını düzenleme ve iyileştirme politikası, halkın gözündeki değerinin vurgulandığı törenler, konuşmalar ve gösteriler yapılmaktadır. Okullarda yapılan anma törenlerinde, Türkiye’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk şiirlerle, konuşmalarla anılır. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası önündeki bayraklar dışında, ülke genelinde, okullarda ve dış temsilciliklerde yasın bir simgesi olarak tüm bayraklar yarıya indirilir. Atatürk’ün hayatını kaybettiği odanın yer aldığı Dolmabahçe Sarayı’nda da Atatürk’ü anma günü kapsamında bir tören gerçekleştirilir. Bu tören halkın ziyaretine açıktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

36
11 Paylaşım, 36 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
10
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
100
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
90
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
80
Yok Artık
Korktum Korktum
70
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
60
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
50
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
20
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı