Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besin Grupları


58
11 Paylaşım, 58 Beğeni

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besin Grupları

Sağlıklı ve düzenli beslenme, insan hayatı için en önemli detaylardan bir tanesidir. Bu detayı göz önünde bulundurarak hareket etmeniz, hastalık riskini de büyük ölçüde azaltıyor. Virüsler, zayıf bağışıklık sistemini hedef almış durumda ve savunmasız vücut yapısı onlar için en kolay hedef haline geliyor. Peki ama bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz?

c vitamini

C Vitamini: En güçlü antioksidan olarak nitelendirebileceğimiz c vitamini grubu besinleri, vücut savunmasını daha diri tutan ve bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendiren öğünlerden bir tanesidir. Bol bol meyve tüketimi, vücudun savunma sistemini koruma altına alacak ve özellikle kış aylarında daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Beta Karoten: Beta karoten grubu da yine bağışıklık sistemine katkıda bulunan ürün gruplarından bir tanesidir. Hurma, ananas ve havuç gibi gıdaları düzenli tüketerek sizler de sağlıklı bir vücut yapısı tasarlayabilirsiniz. Yemeklerinizde kullanabileceğiniz gibi öğün aralarında da yardımcı gıda olarak tercih edebilirsiniz.

sarımsak

Sarımsak: Doğanın insan oğlu ile buluşturduğu mucizelerden bir tanesi olan sarımsak, doğal koruyucu olarak nitelendirebileceğimiz özel bir besin türüdür. A vitamini ile birlikte B1 ve C vitaminlerine de ev sahipliği yapan sarımsak, soğuk kış aylarında güçlü bir koruma sağlıyor ve hastalıklardan uzak kalmanıza da yardımcı oluyor.

Sarımsak tüketiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise çiğneyerek tüketmeniz olacaktır. Günde 1 diş sarımsak yiyerek sizler de bağışıklık sistemine katkıda bulunabilir ve vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz.

kefir

Kefir: Bağırsaklar da konumlanmış olan probiyotik bakterilerin zararsız olduklarını ve tam aksine insan vücudu için önemli bir detay içerdiklerini biliyor muydunuz? Probiyotik besinlere her daim ihtiyacımız var. Hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de dışarıdan gelen tehlikelere karşı daha sağlıklı bir şekilde savaşabilmek adına bu besinler yardım almak durumundayız.

Kefir, bu bağlamda tercih edebileceğiniz içeceklerden bir tanesidir. Özellikle çocuk yaştaki kimselere düzenli olarak verilmeli ve hatta alışkanlık haline getirilmelidir. Bakterilerin vücuttan atılmasında ve bu bakterilere savaş açılmasında güçlü bir koruyucu olduğunu da hatırlatmakta fayda var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

58
11 Paylaşım, 58 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
200
hate
confused confused
600
confused
fail fail
400
fail
fun fun
333
fun
geeky geeky
266
geeky
love love
66
love
lol lol
133
lol
omg omg
600
omg
win win
400
win
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı