Bahar Yorgunluğu Nedir? Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler Nelerdir?


77
13 Paylaşım, 77 Beğeni

Bahar ayının yavaş yavaş gelmesiyle beraber pek çok kişiyi etkileyen sorunlardan bir tanesine değinmek istiyoruz. O da: Bahar yorgunluğu. Tam da “Artık bahar geldi, piknik yapabiliriz, dışarıda yürüyüş yapabiliriz” şeklinde mi düşünmeye başladınız? Bu düşünceyle beraber kendinizi yorgun mu hissetmeye başladınız? O zaman size üzülerek bahar yorgunluğuna yakalandığınızı söylemek istiyoruz. Peki, nedir bu bahar yorgunluğu? Nasıl geçer? Evde tedavisi var mıdır? Merak edilen bütün noktaları sizler için açıklıyoruz.

Bahar Yorgunluğu Nedir?

Bahar Yorgunluğu Nedir

Bahar yorgunluğu kısaca, baharın gelmesi ile birlikte hissedilen yorgunluktur. Genellikle mevsim geçişlerinde daha sık görülmektedir. Isı, nem, meteorolojik faktörlerin değişmesi, insan vücudunu da etkilemektedir. Peki, bahar yorgunluğu yaşadığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Öncelikle bunun sıradan bir yorgunluk olmadığını belirtelim. İşte bahar yorgunluğunun belirtileri:

  • Enerji Kaybı: Bahar yorgunluğunun en temel belirtisi, enerji kaybıdır. Yataktan zor kalkıyorsanız ve kendinizi enerjiniz bitmiş şekilde hissediyorsanız, bu bahar yorgunluğunun belirtisidir.
  • Asabiyet ve dikkatsizlik: Bu ikili bahar yorgunluğunda yan yana gelebiliyor. Eğer kendinizi gün içerisinde çok asabi hissediyorsanız, bu durumu dikkate almanızı öneriyoruz.
  • Soğuk algınlığı: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi havaların aniden soğuması ve ısı değişimleri beraberinde soğuk algınlığı ve gribi de getiriyor. Bu dönemlerde daha sık grip olabileceğinizi belirtmek istiyoruz.
  • Gözde sulanma ve yanma: Havaların ısınması, polenleri de harekete geçiriyor. Sizler de baharın geldiğini gözlerinizden anlayanlardan mısınız? Bu dönemde gözlerinizde yanma, batma ve sulanma gibi durumlar oluşabilir.

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Bahar yorgunluğu öyle büyük bir rahatsızlık değildir. Evde kendi kendinizi de tedavi edebilirsiniz. Ancak bol bol dinlenmekte fayda var. Her şeyden önce mutlaka düzenli olarak günlük 2 ya da 2,5 litre su tüketmelisiniz. Bu su vücudunuzdaki toksinleri dışarıya atmada oldukça etkilidir. Bunun dışında faydalı besinler hakkında şunları söyleyebiliriz:

Kivi tüketebilirsiniz. Kivi içerisinde barındırdığı vitaminler sayesinde adeta bir enerji deposu. Metabolizmanızı hızlandıracağı gibi, bahar yorgunluğuna karşı da sizleri koruyacaktır.

Kuruyemiş: Kuruyemiş derken özellikle badem, ceviz ve fındıktan bahsetmek istiyoruz. Bu besinlerin içerisinde yüksek oranda E vitamini bulunmaktadır. Günlük olarak tüketmeniz çok önemli.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

77
13 Paylaşım, 77 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
80
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
70
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
60
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
50
Yok Artık
Korktum Korktum
40
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
30
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
21
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
90
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı