Balın Mucizevi Faydaları


29

Bozulmayan tek yiyecek olarak bilinen balın, tarihin çeşitli dönemlerinde hem ilaç hem de yiyecek olarak tüketilmiştir. Dünyanın hemen hemen her yerinde bal aktif olarak kullanılmaktadır. Peki, balın en bilinen faydaları nelerdir?

Bal içerisindeki vitaminler ve mineraller sayesinde özellikle mide sorunlarında, diyabet hastalığında ve kolesterol seviyesinin düzgün tutulması noktasında oldukça etkili. Bal tatlı bir ürün olarak tüketilmektedir. Kaç çeşidi olduğu konusunda ise net bir bilgi bulunmamaktadır. Ballar genellikle arıların türüne ve bölgenin yapısına göre değişkenlik göstermektedir.

Balın Besin Değeri Hakkında

Balın Besin Değeri Hakkında

Balın yararlarından bahsetmeden önce, balın besin değerlerinden bahsedebiliriz. Balın besin değerleri şu şekildedir:

 1. Sodyum: 6 mg
 2. Protein: 15 mg
 3. Karbonhidrat: 17 g
 4. Kolesterol: 0
 5. Yağ: 0
 6. Riboflavin: 06 mg
 7. Pantotenik Asit: 05 mg
 8. Glikoz: 5 gr
 9. Maltoz: 5 gr
 10. Su: 6 g
 11. C vitamini: 1 mg
 12. Potasyum: 0 mg
 13. Fosfor: 0 mg
 14. Demir: 05 mg

Balın Yararları Hakkında

Balın Yararları

Balın içeriğine değindiğimize göre, faydalarından ve yararlarından bahsedebiliriz. Balın genel yararları şu şekildedir:

 • Bal kolesterolü düzenlemektedir: Kolesterol hemen hemen orta yaşın en büyük sorunları arasında bulunmaktadır. Bal, kolesterol seviyesini dengelemek amacıyla kullanılmaktadır.
 • Doğal tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır: Bal, çeşitli yiyecekler ve tatlandırıcılar yerine kullanılabilir. İçerisinde çok az şeker vardır. Ancak bu evlerimizde kullandığımız beyaz şekerler bağlantılı değildir.
 • Kilo verme konusunda yardımcı olur: Bal vücuttaki yağın atılmasına ve sindirilmesine yardımcı olur. Ancak bunun için balın ılık su ile tüketilmesi gerekiyor. Bunun dışında limon suyu ve tarçın ile de balı tüketebilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir: Balın en büyük yararları arasında, bağışıklık sistemini güçlendirmesi bulunuyor. Güçlü bir güçlendirici olan bal, içerisinde barındırdığı anti – bakteriyel ve antioksidan özellikleriyle, sindirim sisteminin gelişmesine de yardımcı olur.
 • Kanserle savaşır: Sadece mikroplarla değil, aynı zamanda da kanserle de savaşmaktadır. Tümör ve kanseri önleyen bal hakkında çeşitli çalışmalar hala yapılmaya devam ediyor. İçerisinde anti tümör ve kanserojen önleyici özellikler bulunmaktadır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

29

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.