Baş Ağrısından Kurtulma Yolları


39
9 Paylaşım, 39 Beğeni

Günlük hayatta bir şeylerin ters gittiğinin göstergesi olan baş ağrısı, kişiyi sosyal yaşamdan soyutlar. Sıradan aktiviteleri engellerken mevcut durumun daha da can sıkıcı olmasına neden olan sağlık sorunu, kadınlar başta olmak üzere farklı yaş gruplarından hemen herkesin şikayetidir.

Ağrı Tipine Göre Alınması Gereken Önlemler

Ağrı Tipine Göre Alınması Gereken Önlemler

Kimi zaman baş ağrısı sorunu kişinin hayat tarzında yapacağı basit tedbirlerle tamamen yok olabilir. Baş ağrısı nedeniyle bir sağlık kurumuna başvuranların %30’una yakınına konan migren teşhisi, yarattığı gerilim tipiyle hemen ayırt edilebilir. Doktora giden her 5 kişiden 4’üne migren teşhisi konduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, insanları bilinçlendirmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Tedaviden önce korunma yolları araştırılmalı! Ağrı tipleri tanınarak baş ağrısıyla etkili bir mücadele gerçekleştirilebilir. Özellikle migren tipi ağrılarda kişinin kendini;

* Fiziksel ve

* Ruhsal anlamda yorduğu ortaya çıkmıştır.

Ağrıya neden olan tetikleyiciler kişiden kişiye göre değişse de sorunun temelinde benzer özelliklerin yattığı unutulmamalıdır.

Baş Ağrısından Korunmak İsteyenlere Tavsiyeler

Uyku düzeninin baş ağrısı ve migrenle olan ilişkisi kesinleşmiştir. Normalde ihtiyaç duyulan süreden az ya da fazla uyumak çeşitli sorunların yaşanmasına neden olur. Özellikle uykudan baş ağrısıyla uyanan kişilerde uyku düzenin kurulması gerekir.

Düzenli beslenmenin önemi; beslenmede yapılan hatalar nedeniyle kan şekerinin düşmesi de baş ağrısı yapabilir. Düzenli aralıklarla yapılacak dengeli beslenme ve sıvı alımı, şekere bağlı baş ağrısı sorununun ortadan kalkmasını sağlar. Vücuda yeterli sıvı alımının yapılmaması halinde yaşanan sağlık sorunlarının en tipik belirtisi de baş ağrısıdır

Egzersizle desteklenen sağlıklı bir yaşam; düzenli yapılan egzersiz öncelikle vücuttan stresin atılmasına yardımcıdır. Sağlıklı bir bedende baş ağrısı sorunu yaşanmadığı gibi, gerekli enerji alımı da karşılanır. Bu aşamada aşırı egzersizin de baş ağrısına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kafein ve Alkol Alımına Sınır Koyun!

Kafein ve Alkol Alımına Sınır Koyun

Uyarıcı özelliğiyle bilinen kafein ve alkol migren tipi baş ağrısının nedeni olarak gösterilebilir. Sık kafein almaya alışkın olan kişilerdeyse az kullanım da ağrıyı tetikleyebilir. Stres, günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken ruhsal nedenlere bağlı ağrının da sebebidir. Kişinin kendini tanıması ve stres seviyesinin yükseldiğini hissetmesi halinde; nefes egzersizleri, gevşeme ve meditasyon gibi yardımcı unsurlardan destek alması önerilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

39
9 Paylaşım, 39 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
20
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
10
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
101
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
91
Yok Artık
Korktum Korktum
80
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
70
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
60
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
30
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı