Boks Antrenörü Nasıl Olunur?


31

Keskin bir zeka ve teknik bilgi odaklı olan boks gençlerin ilgi gösterdiği bir spor dalıdır. Profesyonel ve amatör liglerin kurulması, kulüplerin alt branşları açmaları, turnuvalar ve ödüller, bu spor dalının prestijini artırmıştır.

Boksör olmak isteyenleri eğitmek için boks antrenörü mesleği önem kazanmıştır. Hem maaşlı bir işin olunması hem de bu sporlar meşgul olunmak isteniyorsa antrenör olunabilir.

Boks Antrenörü Nasıl Olunur?

Boks Antrenörü

Antrenör olmanın iki yolu bulunuyor. Birincisi, üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulları bölümünden mezun olmaktır. Boks bölümünü seçerek bu alanda uzmanlaşılabilir. Diğeri de lise mezunu olarak kurslara katılmaktır.

Hangi alandan mezun olunursa olunsun mutlaka Türkiye Boks Federasyonu tarafından düzenlenen eğitimlere katılmak gerekiyor. 5 adet antrenörlük kademeleri bulunuyor. Her kademenin şartları farklıdır. Antrenörlük hayatını ilk kademe olan yardımcı antrenörlük kursuyla başlanıyor. Daha sonra; antrenör, kıdemli antrenör, başantrenör ve teknik direktör kademeleri geliyor.

Antrenörlük İçin Hangi Şartlar Aranıyor

Antrenörlük İçin Hangi Şartlar Aranıyor

İlk kademe olan yardımcı antrenör olabilmek için öncelikle bu görevi yapacak olan kişilerin vücut ve akıl sağlığı açısından herhangi bir kusuru olmaması gerekiyor. Görme, işitme veya psiko motor bozukluğu gibi sorunları olan kişiler boks eğitmeni olamaz. Bunun dışında;

1- En az lise veya dengi bir okul mezunu olması,

2- Kursa katılacakların Gençlik Spor ve İl Müdürlüklerinden alınacak; en az 3 yıl lisanslı şekilde boks sporu yaptığınızı gösterir belgeye sahip olması,

3- Kursa başlayacağı tarih itibariyle en az 20 yaşında olunması,

4- Yüz kızartıcı suçlardan dolayı hükümlü olunmaması,

5- Son üç yıl içinde sportif faaliyetlerden dolayı bir defada 6 aydan fazla veya 3 yıl içinde toplamda 1 yıldan fazla ceza almamış olunması gerekiyor.

Antrenörlük Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Antrenörlük Başvurusu Nasıl Yapılıyor

Her yıl çeşitli kademelerde antrenörlük kursları Türkiye Boks Federasyonu’nun resmi sitesinden duyuruluyor. Periyodik olarak siteye girildiğinde duyuru ve gerekli şartlar öğrenilebilir. Yaşanılan yerleşim merkezinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne başvurulması gerekiyor. Başvuru için gerekli belgeler;

– Kurs katılım formu (form kursun yapılacağı birimden alınıyor)

– 4 adet fotoğraf

– Diploma veya mezuniyet belgesinin onaylı örneği

– Savcılık iyi hal kâğıdı

– Sağlık raporu

– Herhangi bir ceza alınmadığını gösterir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden alınmış yazı

– Nüfus cüzdanı Fotokopisi

– Boks yaptığına dahil 3 yıllık lisans

– Kurs ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu hazırlanıp kurs birimine teslim edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

31

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.