Cinsel Sapkınlık (Parafili) Nedir?


39
9 Paylaşım, 39 Beğeni

Cinsel sapkınlık haz ve cinselliğin alışılmışın dışına çıkma durumu olarak nitelendirilebilir. Cinsel sapkınlık, edinilmiş davranışlar arasında yer almaktadır. Yani çevresel faktörlerin cinsellik ve cinsel sapkınlık üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Cinsel sapkınlıklar bir nesne ya da bir canlıyı içerebilir.

Bu uyaranlar çocuklar, hayvanlar, iç çamaşırları, her hangi bir nesne, olabilmektedir. Parafili olarak da adlandırabileceğimiz cinsel sapkınlıkta bu uyaranların herhangi birinin olması bile yeterlidir. Ancak bunun net olarak bir cinsel sapkınlık olarak adlandırılması için tekrarlayıcı olması ve orgazmın yaşanması gereklidir. Cinsel sapkınlıklar genellikle ergenlik döneminde başlar ve ileri herhangi bir yaşa kadar sürebilmektedir.

Cinsel Sapkınlık Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel Sapkınlık Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel sapkınlıkların tedavi yöntemleri farklılık gösterebilmektedir. Tedavinin başarılı olma durumu ise genelde olgunluk seviyesi ile alakalı olabilmektedir. Kişilik bozuklukları olmayan kişilerde genelde tedavi süresi daha etkili olurken, kişilik bozukluğu olanlarda tedaviler başarısız olma ihtimaline sahiptir. Genellikle psikoterapi yöntemiyle tedavi işlemi yapılmaktadır. Hasta psikoterapi tedavisi altına alınarak iyileştirilir. Fakat bazı durumlarda psikoterapi işe yaramayabilir. Bunun sonucunda psikoterapiden vazgeçilerek ilaçla tedavi yöntemine geçilmektedir.

Psikoterapi yönteminde öncelikle hastanın çevresi inceleme altına alınır. İncelemeler detaylı bir biçimde yapıldıktan sonra hangi nedenlerden dolayı hastalığa yakalanması üzerine çalışma yapılır. Sonrasında ise teşhis aşaması gelir. Doğru ve yerinde bir teşhisten sonra tedavi süresi belirlenir ve tedavinin ne kadar süreceği konusunda çalışma yapılır. Son aşamada ise tedavi uygulanmaya başlanır. Psikoterapi yöntemi, sapkınlık tedavisinde genelde en etkili tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda, kişiye göre ilaç yöntemleri de kullanılabilmektedir.

İlaç Tedavisi

İlaç Tedavisi

Bazı ilaçlar cinsel dürtüleri azaltıcı etkiye sahip olduğundan bu yola da başvurulabilir. Cinsel saıklıkta kullanılan bazı ilaçlar ise şu şekildedir. Antipsikotikler, bazı depresyon ilaçları, ve hormon tedavi ilaçları. İlaçla tedavi yöntemi genellikle psikoterapi yönteminin etki etmediği durumlarda kullanılabilir.

Fakat bazı terapistler, psikoterapi yönteminden önce, ilaçla tedavini de kullanabilmektedirler. Kısacası parafili yani cinsel sapkınlıklar tedavi edilebilecek hastalıklar gurubunda yer almaktadır. Tedavi rotası çizilerek kolay bir şekilde kontrol altında alınabilmektedir. Buradaki en önemli etken yine kişinin kendi iradesi ve yapısıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

39
9 Paylaşım, 39 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
60
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
51
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
40
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
30
Yok Artık
Korktum Korktum
21
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
10
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
100
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
70
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı