Çıplak Uyumanın Faydaları


32
9 Paylaşım, 32 Beğeni

Uyku ve sağlığın birbiriyle bağlantılı olduğu üzerine birçok farklı bilimsel araştırma yer almaktadır. Araştırmalara göre sağlıklı uyku için ortam sıcaklığının normal olması ve vücut ısısının düşmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda çıplak uyumak da kaliteli uykuya fayda sağlarken birçok farklı problemin de çözülmesini sağlamaktadır. Uykusuzluğa, huzurlu uykuya, yağ yakmaya ve daha birçok farklı probleme karşı oldukça etkili olan çıplak uyumanın gerekliliği çoğu uzman tarafından dile getirilmektedir.

Bilimsel Araştırmalara Göre Çıplak Uyumanın Faydaları

Bilimsel Araştırmalara Göre Çıplak Uyumanın Faydaları

Bilimsel araştırmalar özellikle son zamanlarda çıplak uyumanın birçok uyku sorununu çözüme kavuşturabileceğini göstermektedir. Özellikle yurt dışında çıplak uyumak uyku için sağlık açısından en önemli parametre olarak değerlendirilmektedir. İngiltere’de yapılan bir istatistik çalışmasına göre ise her 3 kişiden biri çıplak yatmaktadır.

Çıplak yatmak vücudun ısısını dengelemesine yardımcı olmaktadır. Mantar oluşumunu engellemektedir. Vücudun her yerinin havalandırılması sayesinde ortamla denge kurulmakta ve sağlıklı, huzurlu derin bir uykuya dalmak böylece mümkün olabilmektedir.

Hollanda’da yapılan araştırmaya göre ise bilim adamları vücut ısısını düşüren termal pijamaları deneklere giydirmişlerdir. Denekler böylece daha derin uykuya dalmış ve uzun süre derin uykuda kalmışlardır.

Çıplak Uyumanın Hastalıklardan Koruması

Çıplak Uyumanın Hastalıklardan Koruması

Çıplak uyumak sadece derin ve huzurlu uykuya yardımcı olmakla kalmamaktadır. Aynı zamanda diyabet hastalarına iyi gelmekte ve cilt hastalıklarına karşı üstün koruma sağlamaktadır. Yaşlanmayı da geciktirmesi de uyku kalitesine bağlanmaktadır.

Özellikle çıplak uyurken ayak, genital bölge ve koltuk altının havalandırılmasından dolayı pişik ve mantar gibi problemlerin de en aza indirildiği görülmektedir. Yine yapılan bir araştırmaya göre soğuk odada uyuyanların daha fazla kalori yaktığı görülmektedir. Vücudun doğal yollarla soğutulması kortizol hormonunu düşürerek abur cubura olan yönelimi de azaltmaktadır.

Çıplak Uyumanın Uykusuzluğa Çözüm Olması

Çıplak Uyumanın Uykusuzluğa Çözüm Olması

Avustralya’daki çalışma vücut ısısının düşmesinin sağlıklı uyku getirdiğini göstermektedir. Kalın pijama ve çorap vücudun soğumasını engellediği için uykuyu olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla çıplak uyumak vücut ısısını doğal dengelemekte ve uykusuzluğu engellemektedir.

Kan akışını düzenleyerek kalp, kas ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Sonuç olarak birçok farklı uyku problemine çözüm olduğu kanıtlanmıştır. Uzmanlar da çıplak uyumayı sürekli olarak tavsiye etmektedirler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

32
9 Paylaşım, 32 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
40
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
34
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
21
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
10
Yok Artık
Korktum Korktum
101
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
91
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
81
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
51
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı