Dizüstü Bilgisayara Su Döküldüğünde Ne Yapmalısınız?


65
12 Paylaşım, 65 Beğeni

Gözünüz gibi baktığınız dizüstü bilgisayar için zaman zaman talihsiz kazaların yaşanma ihtimali de kaçınılmaz gerçekler arasında sayılıyor. Su dökülmesi halinde bilgisayara ilk müdahale oldukça fazla önem taşıyor. İlk müdahale dizüstü bilgisayar için oldukça kurtarıcı etki sahibi olabiliyor. Normal şartlarda elektronik tüm cihazlarda su kısa devreye sebep olmaktadır. Bu durum ise bozulmasını kaçınılmaz hale sokuyor. Ancak alınacak bazı önlemler bilgisayarınızı kurtarmak için çare niteliği taşıyor. İşte bilgisayara su teması gerçekleşirse alınacak 5 farklı müdahale:

 

1. Elektrikle Temasını Kesin!

Eğer bilgisayarınız su ya da herhangi bir sıvı döküldüğü anda fişe takılı ise elektrikle temasını kesmek gerekmektedir. Fakat bunu fazla geç kalmadan hemen o anda yapmalısınız. Ayrıca da elektriğe çarpılma tehlikesine karşı da dikkatli olmanız gerekmektedir. Geç kalınması halinde kısa devre yapması ve patlaması olası bir durumdur. İlk önlemi aldıktan sonra bilgisayarınızı kurtarma aşamasındaki basamaklara devam edebilirsiniz.

 

2. Damıtılmış Su ile Tedavi

Bilgisayarınızın devreleri artık bir miktar su ile haşir neşir haldedir. Bu durum bilgisayarınız temizleninceye ve kuruyuncaya kadar devam edecektir. Bu sebeple Bir diş fırçası ve damıtılmış sudan yardım alarak temizlemeniz gerekiyor. Damıtılmış su normal sıvının döküldüğü bölgeye devreler arasına az bir miktar dökülerek ve fırça yardımıyla temizlenerek uygulanmalıdır.

 

3. Yumuşak Bir Bez ile Kurulama

Gözlük temizleme bezi gibi yumuşak bir bez yardımı ile devrelerin arası kibarca kurulanmalıdır. Bu aşamada devrelerin hasar görmesine sebep olmamaya da dikkat etmelisiniz.

 

4. Kendi Kendine Kurutun!

Temizlemiş olduğunuz parçaları nem almayan ve kolay kuruyacağına emin olduğunuz bir yere bırakarak bir ya da iki gün dinlenmeye bırakmalısınız. Bu dinlenme devreler arasında bulunan sıvıdan tamamen kurtulmanızı sağlayacaktır. En ufak bir sıvı kalıntısı bilgisayarınızın elektrikle temas etmesi halinde devrelerinin yanmasına sebep olacaktır. Kurumuş olduğundan emin olmalısınız. Kurutmak için kurutma makinesi gibi elektrik yüklü cihazlardan da uzak durarak doğal kuruma yöntemini tercih etmelisiniz.

 

5. Son Kez Temizleme ve Kurulum

Bir ya da iki gün kendi kendine kurumasını beklediğiniz parçaların son kez uçucu bir madde ile temizlenmesini sağladıktan sonra birleştirebilirsiniz. Bu aşamalar bilgisayarınızın ömrü bitmedi ise garanti yöntemlerdir. Büyük bir titizlikle ve dikkatle uygulanmasında fayda var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

65
12 Paylaşım, 65 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
20
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
10
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
100
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
90
Yok Artık
Korktum Korktum
80
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
70
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
60
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
30
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı