Dolar Mart Ayında Nasıl Bir Süreç Yaşayacak?


52
10 Paylaşım, 52 Beğeni

Piyasaları derinden etkileyeceği düşüncesiyle, tüm dikkatler 6 Mart yerel seçimlere çevrilmiş durumdadır. Dolar kurundaki kritik tarih 6 Mart ve sonrasında ne gibi gelişmeler olabilir? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından politika faiz kararı sonrasında dolar/TL paritesi açısından son gelinen noktaları bu yazımızda değerlendirmiş olacağız.

16 Ocakta TCMB ile en son gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısında önemli kararlar açıklanmıştır. Politika faizi olan bir haftalık repo faiz oranlarının %24 olarak sabit tutulması kararı alınmıştır. Ekonomi uzmanları bu kararın TL açısından kısa sürede lehine bir yönelim göstereceği ve dolar kurunda bir dalgalanma olmayacağını söylüyorlar. Son dönemde elde edilen verile doğrultusunda ekonomide dengelenme artışı yaşandığı, dış taleplerin olumlu manada kendini koruyabildiği ancak ülke içi iktisadi faaliyetlerin yavaşlaması dikkat çekmektedir.

Enflasyon miktarlarında ufakta olsa bir iyileşme söz konusu olmuştur ancak fiyatlara yönelik riskin devam ettiği sonucuna varılmıştır. Para Politikası Kurulu üyeleri 06 Mart tarihinde tekrar bir araya gelerek politika faizine yönelik yeni bir karar verecekler. Bir sonraki toplantıya dair beklentiler arasında faizlerin inebileceği yönünde beklentiler devam ediyor. Mart ayında ülke ekonomisini hareketlendirmek adına yapılacak olan faiz indiriminin dolar kuru üzerinde yükselişe neden olacağı konuşuluyor.

 Seçim Sonrası Dolar Yükselir mi?

Seçim sonrası Dolar Yükselir mi

Son gelinen noktada alınan ekonomik kararların dolar kuru ve ülke ekonomisi üzerindeki etkisinin son derece hassas olduğu kritik bir süreçten geçmekteyiz. Sıkı bir mali politikası uygulanacağı şu zamanlarda hükümetin seçim öncesi harcayacağı paralar, seçimden sonra dolar kuruna artış olarak yansıyacağı noktasında bazı ekonomistler hem fikir.

Doların çok hızlı bir şekilde yükselerek aynı hızda düşmesi ise Merkez Bankası tarafından gerçekçi bulunmuyor. Son dönemin en düşük seviyesi 5,13 ü gören doların bugünlerde 5,43 seviyelerinde olduğunu gözlemliyoruz. Seçime kadar bu oranda seyri beklenirken, Mart ayında ufak dalgalanmaların 6 civarına ulaşması bekleniyor.

 Dolar Çok Yükselecek Diyenler

Dolar Çok Yükselecek Diyenler

Geçtiğimiz dönemde ani bir çıkışla piyasalarda olumsuz etkiler bırakan Doların tekrar aynı şekilde yükseleceği, hatta 10’u göreceği yönündeki söylemlerin, Ekonomistlerce tamamen asılsız ve spekülatif bulunduğunu söyleyebiliriz.

Mart ayında Yurt dışında yaşanacak olan gelişmeleri takip ettiğimizde, Amerika’nın Suriye politikaları ve Çin ile aralarındaki ticari rekabetinde Dolar üzerinde önemli etkileri olacağı düşünülmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

52
10 Paylaşım, 52 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
50
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
40
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
30
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
20
Yok Artık
Korktum Korktum
10
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
100
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
90
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
60
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı