Düğün Yapmanın Maliyeti Nedir?


37
9 Paylaşım, 37 Beğeni

Dünya evine girmek isteyenlerin sevinçlerini anlamak mümkün. Fakat bir düğünün baştan sona masraflarını düşündüğümüzde, kişilerin zorlandığını söyleyebilmek mümkün. Peki düğünün hangi masrafları var? Nasıl bu kadar masraf çıkabiliyor? Şimdi bunlara göz atalım.

1.Adım: Kız İsteme Aşaması

Kız İsteme Aşaması

Dünya evine girmek isteyen erkeklerin yapması gereken ilk şey ülkemiz örf ve adetlerine göre kız istemek. Kız istemek faslı belki biraz basit görünebilir fakat çıkarttığı masraflar dile kolay. Özellikle kız isteme faslında alyans, çiçek, çikolata derken masraflar şişmeye başlıyor. Bunun yanında, şayet nişan bir salonda yapılacaksa ayrıca eklenecek elbise masrafları ve salon masrafları yaklaşık 20 bin lirayı buluyor. Faka birçok kişi nişanı bir salonda yapmak yerine aile arasında yaparak masraflar 13 bin liraya kadar indirebiliyor.

2.Adım: Düğün Masrafları

Düğün Masrafları

Kız isteme faslından çok daha fazla masrafı bulunan ve dünya evine girmek isteyenleri belki de en çok yoran konu düğün için yapılan masraflar oluyor. Özellikle kına gecesi ve düğün gününü hesaba katarsak masraflar alıp başını götürüyor. Bir düğün salonu tutma masrafı ortalama olarak 10 bin lira olurken, damatlık ve gelinlik masrafları da 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Diğer masrafları da ekleyecek olursak sadece kına ve gecesi düğün günü masrafları yaklaşık, 40 bin lira oluyor. Yani diyebiliriz ki kız isteme faslının üzerine kına ve düğünü eklersek, masraf yaklaşık olarak 60 bin lira oluyor.

3.Adım: Eve Çıkma Faslı

Her Şeyin Başı Kesintisiz İlgi

Dünya evine girecek olanların masrafları elbette bunlarla sınırlı değil. Hele ki evlilik için en zor aşaması olan eve çıkma faslına geçmeden. Eğer dünya evine girecek olan çiftler, kiraya çıkacak olurlarsa onları yoran sadece beyaz eşya masrafları ve diğer masrafları olacak. Bu da yaklaşık 40 bin lira kadar olabiliyor. Bu 40 bin liralık masrafın ve diğer nişan, düğün masraflarının dışında ayrıca kuyumcu masrafları da yaklaşık olarak 20 bin lira kadar olabiliyor.

4.Adım: Masraflar Toplam Ne Kadar?

Masraflar Toplam Ne Kadar

Masraflar bunları topladığımız zaman yaklaşık olarak 100 bin ile 120 bin lira arasında değişiyor. Bu fiyat tabi ki sabit kalmıyor. Yani eğer çiftler ev de alacaksa bu masraf 300 bin lirayı bile geçiyor. Bunlarla birlikte ülkemizde her yıl değişen fiyatlar da yıllık olarak bir değişim çıkarıyor. Örneğin iki yıl önce bir düğün masrafı 60 bin lira olurken, şimdi ise iki katına kadar çıkmış durumda. Ayrıca düğün yapacak olan kişilerin yapacakları harcamalar bazen düğün masraflarını da etkileyebiliyor.

 

Sözüm ona hesap ettiğimiz bu düğün masrafları yaklaşık 100 bin lira. Fakat bazı kişiler sadece alyansa bu parayı verebiliyor. Dolayısıyla onların düğün masraflarını tahmin etmek biraz zor olacak. Tüm bunlarla beraber eğer biraz kemer sıkma politikası uygulanırsa, düğün masrafları 80 bin liraya kadar zorlayarak indirilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

37
9 Paylaşım, 37 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
30
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
20
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
103
Yok Artık
Korktum Korktum
91
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
81
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
70
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
41
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı