En Lezzetli Yöresel Mezeler


31
8 Paylaşım, 31 Beğeni

Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri de mezelerdir. Gerek salata niyetine şık davet sofralarında, gerek ise alkol yanında oldukça sık tüketilmektedirler. Mide dinlendirme özelliği ile meze çeşitleri yemek geçişlerinde tercih edilir. Ayrıca yöresel mezeler bize farklı kültürlerin damak tatlarını sunmaktadır.

Her yörenin kendine has meze çeşitleri bulunmaktadır. Damak tadınıza hangisinin uyacağını ise denemeden bilemezsiniz. En çok bilinen ve hem sofralarda hem de alkol yanında tercih edilen mezeler ise aşağıda ki gibidir.

 Trakya Mezeleri

Trakya Mezeleri

Trakya mezeleri genellik ile sebzeler ve süt ürünleri ile birleştirilerek oluşturulur. Çeşitli otlar, peynirler, yoğurtlar Trakya mezelerinin baş yardımcılarıdır.

1- Peynirli Köz Biber Kızartması

Trakya mezelerinin en çok bilinenlerinden olmaktadır. Bu mezeyi genellik ile balkan göçmenleri oldukça sık yapar. Damak tadınıza göre çeşitli peynirleri bir araya getirerek karıştırın. Dilerseniz içerisine maydanoz ekleyerek karıştırın. Ve kırmızı biber içerisine bu harcı doldurun. Daha sonra biberleri yumurtalı bir sosa bulayarak kızartın. İşte bu kadar basit ve lezzetli!

2- Yoğurtlu Semizotu

Trakya mutfağının bir diğer vazgeçilmez sebzesi de semiz otudur. Trakyalılar sık sık semiz otunu yemeklerde ve mezelerde kullanırlar. Semiz otu mezesi ise şu şekilde yapılır; Öncelik ile sarımsaklar dövülür ve yoğurt ile karıştırılır. Daha sonra dere otu ve semiz otları da ince ince kıyılarak yoğurda ilave edilir. Üzerine zeytin yağı ve çörek otu serpilerek servis edilir.

 Ege Mezeleri

Ege Mezeleri

Ege mezeleri de Trakya mezeleri gibi genellik ile sebzelerden ve süt ürünlerinden oluşur. Tabi ki damak tadı olarak farklılıklar mevcuttur. En çok tercih edilen ve bilinen ege mezeleri ise şu şekildedir;

1- Atom

En çok bilinen ege mezelerinin başında gelir. Kurutulmuş kırmızı biberlerin yağda çevrilip süzme yoğurt ve zeytin yağı ile birleştirilmesi ile oluşur.

2- Fava

Bir diğer en çok bilinen ege mezesi de fava olmaktadır. İçerisinde bakla, zeytin yağı, su, dere otu, soğan, tuz, şeker, limon ve taze soğan bulunur. Üzeri ise nar taneleri ve limon dilimleri ile süslenir.

3- Deniz Börülcesi

Deniz börülcesi ege de sıkça tüketilir. Deniz börülcesi temizlenir ve haşlanır. Daha sonra sarımsak ve zeytin yağı ile harmanlanarak sofralarımıza konuk edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

31
8 Paylaşım, 31 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
30
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
20
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
11
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
100
Yok Artık
Korktum Korktum
90
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
80
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
70
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
40
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı