Ertesi Gün Hapı Nedir?


27
8 Paylaşım, 27 Beğeni

Bir çeşit acil korunma yöntemi olan ertesi gün hapı, doğum kontrol hapı kullanılmış olsa da şüpheye düşülen durumlarda kullanılmaktadır. Cinsel ilişki sırasında herhangi bir koruma yapılmasa da ertesi gün alınan bu hap gebelik riskini %75 önlemektedir. Çünkü bu hapların içeriğinde yüksek miktarda progesteron maddesi bulunmaktadır. Cinsel birleşmede yumurta rahme tutulabildiği ve döllenmenin gerçekleştiği anda gebelik meydana gelmektedir.

Kondom yırtılması, doğum kontrol hapının unutulması gibi durumlarda ise yumurtanın rahme tutulmasını önleyerek döllenmeyi engelleyen bir hap çeşididir. Cinsel ilişkiden hemen sonra alınan hap daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Bu haplar iki çeşide ayrılmaktadır. Bunların progesteron içerikli haplar ve österojen içerikli haplar olarak ikiye ayrıldığını bilmek gerekmektedir. Progesteron içerikli haplar diğerlerine göre daha kesin koruma sunmaktadır. Ayrıca östrojenin sebep olduğu bazı yan etkiler progesteronda bulunmamaktadır.

 

 Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

 Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Cinsel ilişkiden sonra korunma yönteminden emin olmayan çiftler tarafından kullanılan ertesi gün hapı ismi gibi ertesi gün alınmak zorunda değildir. Ancak ertesi güne kadar da zamanı vardır. Yumurtanın döllenerek rahim duvarına tutunması aşaması 72 saat sürmektedir. Bu zaman zarfında ne kadar erken alınırsa neticeye o kadar çabuk ulaşılacaktır. Bazı yan etkileri ve olumsuz durumları bulunabilmektedir. Karaciğeri olumsuz etkileme ihtimali de bulunduğu için düzenli olarak değil sadece acil durumlar söz konusu olduğunda kullanılmalıdır. Ertesi gün hapı düzenli devam edecek bir doğum kontrol hapı değil, sadece bir önlemdir. Bu hapı aldıktan sonra adet döngüsüne kadar korunmasız cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Yaşanması halinde hap tekrar alınsa bile hamile kalma riski yüksektir. Yılda en fazla 3 defa kullanılması gereken bu hap herhangi bir tepkimeye yol açarsa doktorunuza başvurunuz. Hap kutusu içinde iki adet hap bulunmaktadır. Cinsel ilişkiden sonra 72 saat içinde bu iki hapı aynı anda yutun. Eğer kusma ya da ishal gibi bir durumla karşılaşılırsa hap tekrardan alınmak zorundadır.

 

 Olası Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Çok ciddi yan etkileri bulunan bir hap değildir. Ancak kullanan kadınların çok az bir kısmında bulantı, kusma, adet düzensizliği gibi durumlar görülmektedir. İçeriğinde bulunan maddelerden ötürü alerjik tepkimeye yol açma ihtimali de kuvvetli olmakla birlikte farklı bir ilaç kullanan hastaların doktora sormadan kullanması tavsiye edilmiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

27
8 Paylaşım, 27 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
133
hate
confused confused
533
confused
fail fail
333
fail
fun fun
266
fun
geeky geeky
200
geeky
love love
666
love
lol lol
66
lol
omg omg
533
omg
win win
333
win
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı