Euro Bölge Ekonomisinin Durgun Çizgisi


43
9 Paylaşım, 43 Beğeni

2016 yılının son dönemlerinde Avrupa Birliği’nin (AB) bölge ekonomisi düzelme görüntüsü vermişti. 2017 yılının son çeyreğinde ise kişi başına gelirin artması ve ülke ekonomilerinin gelişmesi ile ekonomik genişleme sürecine geçilmişti. Fakat bu iyi görüntünün ardından özellikle geçtiğimiz sene bölgede yaşanan olaylar, ekonomik olarak yavaşlamaya neden olmuştu. 2018 yılının son dönemleri ve 2019 yılının başlangıcındaki veriler incelendiğinde, ekonomik yavaşlama sürecinin devam edeceğine yönelik düşünceler gelişti.

 Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Artışında Yavaşlama

Ekonomi ve iş piyasası arasındaki bağlantının kolay anlaşılması için mevsimsellikten arındırma yöntemi ile hazırlanmış veriler yayınlandı. Eurostat (Avrupa İstatistik Ofisi) ‘ın kayıtlarına göre AB bölgesinde, 2018 yıl ilk çeyreğindeki Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artış hızı, 2017 yılının son çeyreğine göre yüzde 0,3 düşüş gösterdi. Aynı şekilde, ikinci ve üçüncü çeyrek arasındaki artış hızında da yüzde 0,2 düşüş yaşandı.

 İhracat ve İthalat Analizi

İhracat ve İthalat Analizi

Yayınlanan verilere göre Euro Bölgesinin dış ticaret fazlasında da düşüş meydana geldiği gözlendi. 2017 yılının Kasım ayı dış ticaret fazlası 23 milyar Euro iken, geçtiğimiz yılın Kasım ayında bu değer 19 milyar Euro’ya geriledi. 2018 Kasım ayında bir diğer kategori olan sanayi üretiminde bir önceki aya nazaran yüzde 1,7 düzeyinde düşüş yaşandı.

 PMI Endeksi Düşüş Sinyalleri Veriyor

IHS Markit Economics tarafından yayınlanan verilere göre, PMI (Purchasing Manager Index) endeksinde bileşik PMI, hizmet ve sanayi sektörü PMI’nın 50 puan dolaylarında seyretmesi Euro Bölgesi’nin ekonomisinde yaşanan daralmayı gözler önüne serdi. Bunun yanında ekonomik yavaşlamanın etkisiyle, insanların harcama ve tasarruf eğilimleri doğrultusunda Tüketici Güven Endeksi’nin de düşüş pozisyonunda olduğu görüldü.

 Politik Süreçlerin Etkisi

Brexit sürecindeki belirsizlik, Fransa ‘da meydana gelen sarı yelek protestoları, ABD ile ekonomik gelecek üzerinde yaşanan sözlü atışmalar, İtalya’nın boğuştuğu siyasi ve mali sıkıntılar gibi birçok sorun, Euro Bölgesi’nin ekonomisine olumsuz anlamda etki etti. Avrupa Birliği’nin ekonomi konusundaki lokomotifi Almanya’daki büyüme rakamlarının da 2018 ‘de düşüş göstermesi, Euro Bölge ekonomisini kırılgan bir hale getiriyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

43
9 Paylaşım, 43 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
50
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
40
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
30
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
20
Yok Artık
Korktum Korktum
10
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
100
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
90
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
60
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı