Eve Yıldırım Düşerse Ne Olur?


37
9 Paylaşım, 37 Beğeni

Yağmurlu havalarda şimşek çakmasına ve yıldırım olayına ya şahit olmuşsunuzdur ya da duymuşsunuzdur. Gökyüzünde gördüğünüz bulutlar pozitif ve negatif elektrik yüklüdürler. Şimşek çakması bu bulutların birbirine sürtünmesi sonucunda oluşuyor.

Pozitif yüklü bulutların negatif yüklü bulutları itmesi sonucu pozitif güç kazanan bu bulutlarda büyük bir ısı ve güç birikimi oluyor. Aşağı doğru basınç olduğundan saniyede bin kilometre hızla ve 30000 derece ısıyla yeryüzüne iniyor. Bu olaya yıldırım düşmesi adı veriliyor.

Yıldırım, genellikle elektriği ileten cisimlerin bulunduğu ortama düşmektedir. Uzun cisimler yıldırımı daha kolay çeker. Ağaçlar, elektrik direkleri, cami minareleri, binalar, radyo ve televizyon antenleri yıldırımın en çok düştüğü yerlerdir.

 Eve Yıldırım Düşmesi

Eve Yıldırım Düşmesi

Yıldırım daha çok müstakil evlere ve apartmanların çatılarına düşmektedir. Çatıda bulunan, televizyon antenleri, metal direkler elektriği iletme özelliğine sahipler. Yıldırım da elektrik yüklü olduğu için bulut çatı hizasına denk geldiğinde elektrik yükünü aşağıdaki metallere boşaltıyor. Pencere demirleri ve korkulukların da yıldırımı çekme olasılığı yüksektir.

 Yıldırımın Eve Verdiği Zararlar

Otuz bin derecelik ısı, anten, demir ve kablolar aracılığıyla eve girdiğinde öncelikle bütün elektrikli alet ve araçlar kısa devre yaparak yanacağı için yangın çıkma ihtimali yüksek olduğundan bütün ev yanacaktır. Suyla veya elektrikli aletlerle teması olan kişiler akımdan etkilenerek ölme riski taşımaktadır.

Çevrede bulunan elektrikli aletler kısa devre yapacaktır. Komşu dairelerde elektrik tesisatı zayıf olan hanelerde yangın çıkabilme olasılığı oldukça yüksektir. Yıldırım düşmesi maddi zarar vermenin yanında o anı yaşayan kişilere psikolojik olarak da etki etmekte ve şok etkisi yaratmaktadır. Özellikle çocuklar üzerinde psikolojik destek almaları gereken büyük travmalara yol açmaktadır. Yıldırım düşmesine yakından şahit olan kişiler bu olayın şokunu yıllarca üzerinden atamamaktadırlar.

 Evde Yıldırıma Karşı Alınacak Önlemler?

Evde Yıldırıma Karşı Alınacak Önlemler

Öncelikle apartman veya müstakil ev olsun çatıya paratoner takılması gerekiyor. Paratoner elektriği emip toprağa aktardığı için sadece çalışan elektrikli aletleriniz zarar görür.

Yağmurlu ve şimşekli havalarda elektrikli aletleri çalıştırmayın ve fişlerini prizden çekin. Bulunduğunuz çevrede yıldırım olayı çok yaşanıyorsa elektrik şalterini indirmeniz en doğru hareket olacaktır. Pencere kenarında durmayın. Pencere demirleriniz bulunuyorsa güvenliğinizi artırmak için bunlara da paratoner taktırabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

37
9 Paylaşım, 37 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
61
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
55
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
43
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
32
Yok Artık
Korktum Korktum
23
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
14
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
111
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
71
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı