Güneş Çarpması Nedir?


28

Uzun süre boyunca yüksek sıcaklıklara maruz kalınması halinde gerçekleşen bir olaydır. Ayrıca vücudun aşırı miktarda ısı üretmesi durumunda gelişebilen bir durum olma özelliği taşımaktadır. Tüm bunların yanında çoğu zaman bu iki durumun birleşiminden doğan nedenlerle görülür. Güneş çarpması bir başka ifadeyle sıcak çarpması olarak da adlandırılmaktadır. Güneş çarpması genellikle sıcaklığın 40 derecenin üzerinde olduğu havalarda görülür.

Güneş çarpması durumundan şüphelenildiği an çok acilen gerekli önlemlerin alınması gerekir. Çok ciddi belirtilerin görüldüğü durumlarda ise ambulans çağrılması çok önemlidir. Güneş çarpması durumu yaşayan kişinin tedavi olmaması durumunda müdahale önemlidir. Aksi takdirde çok ciddi ve hatta ölümcül sonuçlar ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

– Sıcak ve kuru cilt

– Açılmış göz bebekleri

– Havale geçirme

– Hızlı nabız atması

– Kas krampları

– Baş ağrısı

– Terleyememe durumu

– Bilinç kaybı olması

– Kişide uyuklama ya da sersemlik hali

– Cilt önce kızarıklık görülür ve daha sonra da soluk ve morumsu bir renge bürünür

– Kişide normalden daha hızlı soluk alıp verme hali

– Vücut sıcaklığının hızlı bir biçimde 40 derece ve üzerine çıkması

– Kişinin tutarsız konuşması,

– Kişinin çevreyi tanıyamaması

– Kişide şaşkınlık

– Agresif konuşma ve ya davranışlar

– Kişide ajitasyon durumu söz konusu olması

– Halüsinasyonlar görme

Tedavisi Nedir?

Sinüzit

Güneş çarpması halinde hastadaki mevcut durumun kötüye gitmesi söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda ise hastaya, tuz ve elektrolit seviyelerinin belirlenmesi için kan tahlilleri yapılır. Yapılan kan tahlili neticesine göre de hastaya sıvı terapisi uygulanabilir. Güneş çarpması sonrasında ortaya çıkabilecek çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Bu komplikasyonlar nedeniyle kişide oluşabilecek böbrek yetmezliği gibi olumsuzluklara karşı hasta birkaç hafta takip edilir. Güneş çarpması tedavisinde hastadaki sıvı ve tuz dengesiyle vücut sıcaklık değişimleri gözlem altında tutulur. Böylelikle vücudun normal dengesine kavuşması sağlanan önlemler alınarak hasta tedavi edilir.

Hastanın tedavisi son derece önemli bir konudur. Çünkü güneş çarpması neticesi oluşan olumsuz tablolar organlari olumsuz etkiler. Bu nedenle tedavi önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

28

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir