Kadınların Zorunlu Askerlik Yaptığı Ülkeler


52

Her ne kadar kadınlar dünyadaki birçok orduda farklı görevlerde bulunsalar da, ülkenin aktif cephesi olarak görev yapan orduların sayısı azınlıktaydı. Şimdi çok önemli güçlerle donatılmış olarak yenilikler ile karşımıza çıkabiliyorlar. Birçok ülke ordusunda kadın askerlere çok güveniyor. Ancak bu konuda tartışmalar devam ediyor. Hatta bazı ülkelerde kadınların askere gitmesi zorunluluk olarak görülüyor. Peki bu ülkeler hangileri?

İsrail’de Askerlik Şart!

İsrail ordusundaki kadınların birçok görevi var. 1994 yılına kadar Hava Kuvvetleri kadınları kabul etmedi, ancak bu karar geri alındı. Ancak yine de ön planda değiller. İsrailli kadınlar, erkekler gibi zorunlu askerlik yapıyor. Kadınlar İçin Zorunlu Hizmet Süresi 2; Erkekler için 3 yıl olacak şekilde ayarlanmış durumdadır.

İngiliz Kadın Askerler Çok Güçlü Görülüyor

İngiliz Kadın Askerler Çok Güçlü Görülüyor

İngiliz ordusunda kadınlar, düşmanı doğrudan öldüren birlikler dışında, herhangi bir görevde yer alabilirler. Kadın savaşçılar, İngiliz ordusu tarihinde önemli bir yer tutuyor. Örneğin Kraliçe Boudica, MS 62’de İngiltere’yi işgal eden Romalılara karşı savaşmış kahraman bir kadındır. Amerikan Devrim Savaşı’nda 1776’da 5.000 kadın olduğu tahmin edilmektedir. Bunların çoğu memur ve askerlerin eşleriydi. Aşçılık ve hemşirelik yapanlar da vardı.

Finli Kadınlar Da Görev Başında!

Finlandiya İç Savaşı sırasında Kızıllar, Naiskaarti adlı kadın sendikalarına sahipti. İç savaştan sonra, kadınların cephede rolü azaldı. II. Dünya Savaşı sırasında kadınlar partizan müfrezelerinde görev yaptı. Finlandiya’da 18 ila 60 yaş arasındaki her erkek için askerlik zorunludur. Kadınlar isteğe bağlı askerlik yapabilirler. Zorunlu askerlik için, özel niteliklere sahip olanlar için 362 gün, özel ve mesleki becerilere sahip kişiler için 270 gün, diğerleri için 180 gün belirlenmiştir. Dini ya da ahlaki nedenlerden ötürü, askerlik yapmak istemeyenlerin, 270-362 gün boyunca, ihtiyaç duymaları halinde, silahsız hizmet için kiralanmaları söz konusudur.

Almanya’da Nazi Zamanından Beri Kadın Askerler Var

Almanya'da Nazi Zamanından Beri Kadın Askerler Var

1955’te kurulan Alman ordusu, NATO ülkeleri arasındaki en muhafazakar ordulardan biridir. Nazi yönetimi sırasında birçok genç kadın da orduya götürülmüştür.

Kadın Ordusuna Sahip Tek İslam Devleti: Libya

Gaddafi’nin 200 kişiden oluşan özel güvenlik görevlisi Amazon olarak biliniyor ve sadece kadın askerlerden oluşuyor.

Norveç’te Erkek Ve Kadın Ayrımı Yok!

1995’te Norveç, kadın askerlerin denizaltılara izin veren ilk ülkeydi. Norveç’te askeri taahhüt 19 yıldan başlar ve 44 yıl kadar sürer. Yasaya göre zorunlu askerlik hizmeti 19 aydır. Bu sürenin 12 ayı temel askeri eğitim biçiminde geçirilir ve kalan süre yeniden eğitilir veya yıllık özel eğitim verilir. Kadınlar gönüllü askerlik yapabilir. Norveç ordusunda bir başka uygulama da kadın ve erkeklerin aynı kışlada uyumaları ve soyunma odalarının da ortak kullanılmasıdır. Norveç Hükümeti tarafından uygulanan programın amacı, kadınlar ve erkekler arasındaki cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

52

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir