Klimanın Zararları


23
7 Paylaşım, 23 Beğeni

Yaz yaklaşmakta olup, her yıl daha çok kendini gösteren sıcak havalar, hayatı olumsuz etkilemektedir. Çevresel sorunlar, bunaltıcı havalar, küresel ısınma gibi durumlar bireyi çileden çıkarmaktadır. Bu sıcaklardan kurtulmak isteyenler ise klima metodunu kullanıyor.

Yaz zamanlarında ferahlatıcı etki yapan klima gün geçtikçe herkes tarafından kullanılmaya başlanmaktadır. Serinletme gibi faydası olsa dahi klimanın zararları da bulunmaktadır. Bilinçsiz biçimde kullanmak; kas ağrılarına, gribe, tutulmalara sebep olabiliyor. Ev veya iş mekanlarında ”legionella” mikrobu salgılayıp, akciğerlerde enfeksiyona sebep oluypr.

Yaz Aylarında Klima Kullanımının Zararları

Yaz Aylarında Klima Kullanımının Zararları

Sıcaklardan korunulacak en tesirli metotların başında bulunan klima, yanlış ve devamlı kullanılmasıyla birden fazla hastalığa davetiye çıkarıyor. Bilhassa solunum yollarını olumsuzca etkileyen ve doğada yer alan mikropları bünyesine çekip ortama salan klima, alerjik reaksiyonlara neden oluyor.

Bağışıklık sistemini zayıflatıp, vücut direncinin azalmasına sebep olarak, bireyin ciddi rahatsızlıkları kapma riskini arttırmaya neden oluyor. Ortama buhar katan ve nemlendirmek için soğuk alet, bakteri ve mikropları etrafa saçıyor. Bu bakteriler, kalabalık mekanlarda daha çok yoğunlaşarak; bronşit, renit, sinüzit gibi hastalıklara sebep olmakta. Diş ve kulak iltihaplanması, ateşlenmeye de sebebiyet veriyor.

Modern hayatın vazgeçilmezi içerisinde bulunan ve artık kış mevsimlerinde dahi kullanılmaya başlanan klima; baş ağrısı, boyun ve kas tutulmaları, öksürük, cilt üzerinde kuruluk, dudak çatlaması ve benzeri olumsuz vaziyetlere zemin hazırlamakta. Nörit, Artrit gibi ender görülen hastalıklara da neden oluyor.

Saman Nezlesinin Belirtilieri

Klima çarpması, gribal enfeksiyonlara, nezle, soğuk algınlığına gibi problemlere yol açıyor. Vücudun ısı dengesine olumsuz etki sağlayan ve kilo alma riskini çoğaltan klima, bağımlılık da yaratıyor. Devamlı klima kullanan bireyler, mekan soğuk olsa bile klima kullanma ihtiyacı duyuyor. Soğutma cihazının, tehlikeli ve değişik virüsleri barındırıp, etrafa yayma hususiyetine de sahiptir. Bu ise ölümcül rahatsızlıklarla karşılaşma riskini çoğaltıyor.

Klimanı zararları, faydasından çok bireyi etkisi altına alıyor. Klimanın doğru kullanılması olumsuz vaziyetlerden koruyabilir. En etkili korunma metodu, klima filtresinin kaliteli ve orijinal olmasına dikkat edilmesidir. Orijinal ve kalitesiz olmayan filtreler, mikrobu daha çok çektiklerinden ötürü çevreye küf, mantar, bakteri, virüs gibi unsurları yayabiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

23
7 Paylaşım, 23 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
90
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
80
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
70
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
60
Yok Artık
Korktum Korktum
50
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
40
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
31
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
100
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı