Klimanın Zararları


23

Yaz yaklaşmakta olup, her yıl daha çok kendini gösteren sıcak havalar, hayatı olumsuz etkilemektedir. Çevresel sorunlar, bunaltıcı havalar, küresel ısınma gibi durumlar bireyi çileden çıkarmaktadır. Bu sıcaklardan kurtulmak isteyenler ise klima metodunu kullanıyor.

Yaz zamanlarında ferahlatıcı etki yapan klima gün geçtikçe herkes tarafından kullanılmaya başlanmaktadır. Serinletme gibi faydası olsa dahi klimanın zararları da bulunmaktadır. Bilinçsiz biçimde kullanmak; kas ağrılarına, gribe, tutulmalara sebep olabiliyor. Ev veya iş mekanlarında ”legionella” mikrobu salgılayıp, akciğerlerde enfeksiyona sebep oluypr.

Yaz Aylarında Klima Kullanımının Zararları

Yaz Aylarında Klima Kullanımının Zararları

Sıcaklardan korunulacak en tesirli metotların başında bulunan klima, yanlış ve devamlı kullanılmasıyla birden fazla hastalığa davetiye çıkarıyor. Bilhassa solunum yollarını olumsuzca etkileyen ve doğada yer alan mikropları bünyesine çekip ortama salan klima, alerjik reaksiyonlara neden oluyor.

Bağışıklık sistemini zayıflatıp, vücut direncinin azalmasına sebep olarak, bireyin ciddi rahatsızlıkları kapma riskini arttırmaya neden oluyor. Ortama buhar katan ve nemlendirmek için soğuk alet, bakteri ve mikropları etrafa saçıyor. Bu bakteriler, kalabalık mekanlarda daha çok yoğunlaşarak; bronşit, renit, sinüzit gibi hastalıklara sebep olmakta. Diş ve kulak iltihaplanması, ateşlenmeye de sebebiyet veriyor.

Modern hayatın vazgeçilmezi içerisinde bulunan ve artık kış mevsimlerinde dahi kullanılmaya başlanan klima; baş ağrısı, boyun ve kas tutulmaları, öksürük, cilt üzerinde kuruluk, dudak çatlaması ve benzeri olumsuz vaziyetlere zemin hazırlamakta. Nörit, Artrit gibi ender görülen hastalıklara da neden oluyor.

Saman Nezlesinin Belirtilieri

Klima çarpması, gribal enfeksiyonlara, nezle, soğuk algınlığına gibi problemlere yol açıyor. Vücudun ısı dengesine olumsuz etki sağlayan ve kilo alma riskini çoğaltan klima, bağımlılık da yaratıyor. Devamlı klima kullanan bireyler, mekan soğuk olsa bile klima kullanma ihtiyacı duyuyor. Soğutma cihazının, tehlikeli ve değişik virüsleri barındırıp, etrafa yayma hususiyetine de sahiptir. Bu ise ölümcül rahatsızlıklarla karşılaşma riskini çoğaltıyor.

Klimanı zararları, faydasından çok bireyi etkisi altına alıyor. Klimanın doğru kullanılması olumsuz vaziyetlerden koruyabilir. En etkili korunma metodu, klima filtresinin kaliteli ve orijinal olmasına dikkat edilmesidir. Orijinal ve kalitesiz olmayan filtreler, mikrobu daha çok çektiklerinden ötürü çevreye küf, mantar, bakteri, virüs gibi unsurları yayabiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

23

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir