Kredi Puanını Etkileyen Faktörler Nelerdir?


49
10 Paylaşım, 49 Beğeni

Herkesin kredi puanı bulunmaktadır. Bankalar kredi puanlarına çok önem verdikleri için bu veriler saklı tutarlar. Bankaların bir nevi kişileri güvenilir bulmasını sağlayan bir puandır. Bankalardan istenecek kredinin durumu bu puana bağlıdır. Kredi notu düşük olanlar kredi almakta zorlanırlar. Alsalar bile düşük miktarlarda olur ve istedikleri düzeyde krediye ulaşamazlar. Kredi notu yüksek olan müşterilerine ise bankalar istedikleri krediyi verir. Bu yüzden yüksek kredi notuna sahip olmak gerekir. Aynı zamanda düşmemesi için çaba harcamak gerekir.

 Kredi Notu Niçin Önemlidir?

Kredi Notu Niçin Önemlidir

Bankalar bazı müşterilerini riskli kategorisine koyar. Bunun nedeni ise kredi notlarının düşüklüğüdür. Daha evvel aldığı kredi borcunu ödememiş veya aksatmış olanların kredi notu bu şekilde riskli konuma girer. Ayrıca kredi kartı borçları, fatura ödemeleri zamanında ödenmemiş ve icralık olmuş kişilerin kredi notu düşüktür. Kredi notu sıfırdan bin dokuz yüze kadar uzanmaktadır. Belirli aralıklar halinde risk durumu açıklanır. Sıfır ila yedi yüz doksan dokuz çok riskli puan anlamına gelir. Bankaların kara listesinde olduğu söylenebilir. Sekiz yüz ila bin iki yüz doksan dokuz orta riskli, bin üç yüz ila bin dört yüz doksan dokuz az riskli konumdadır. Eğer kredi başvurusu yapılacaksa kredi notunun en az bin üç yüz olması faydalı olur. Kredi çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Bin beş yüz ve sonraki aralıklarda iyi ve çok iyi kategorisi vardır.

 Kredi Notu Yükselir mi?

Kredi Notu Yükselir mi

Borçlarından dolayı icra takibine alınmış, mahkemelik olmuş kişilerin kredi notunu tekrar yükseltmesi gerekir. Bunun için ödemelerini yapılandırarak kısa sürede borçlarını sıfırlaması gerekir. Hiçbir borcu kalmamakla birlikte tüm faturalarının son ödeme tarihi geçirmeden ödemesi gerekir. Hatta son ödeme tarihini beklemeden ödemesi kredi notu açısından önemlidir. Kredi almak için tüm bankaların şartlarını öğrenmek gerekir. Kredi şartı en uygun olan banka seçilir. Bu bankaya mevduat hesabı açılarak para yatırılır. Bu paranın en az altı ay bankada kalması notun yükselmesi açısından önemlidir. Ayrıca bankaya otomatik ödeme talimatı yaptırarak faturaları o banka vasıtasıyla yatırmak kredi notunu yükseltir. Zamanla kredi notunda olumlu değişikliler olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

49
10 Paylaşım, 49 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
30
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
20
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
100
Yok Artık
Korktum Korktum
90
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
80
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
70
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
40
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı