Lev Troçki Kimdir?


22
7 Paylaşım, 22 Beğeni

Asıl adı Lev Davidoviç Bronştayn olan Lev Troçki, 7 Kasım 1879 tarihinde Güney Ukrayna’nın Kirovograd kentinde evin 5. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 9 yaşında iken babasının isteğiyle Odessa’ daki teyzesinin yanına giderek Alman okuluna gitmiştir. İbranice, Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça ve Ukraynaca öğrenmiştir. Gençlik yıllarından itibaren sosyal demokrat çevrelerde bulunmuş ve Marksist görüşleri benimsemiştir.

Yaşamı ve Siyaset Hayatı

Yaşamı ve Siyaset Hayatı

1896 yılında şimdiki adı Mykolaiv olan Nikolayev’e giden Troçki, burada matematik ve hukuk eğitimi aldı.1898 yılında Güney Rusya çalışanlar Birliği’ne girerek, buradaki devrimci faaliyetleri sebebiyle tutuklanan Lev Troçki, iki yıl kadar hapiste kalmıştır. Troçki ismini burada alan Lev, Alexandra Sokolovskaya ile evlenmiştir. 1902 yılında ceza evinden firar etmiş ve Londra’ ya giderek yazı çalışmalarına başlamıştır. Sovyet Rusya’nın dış işlerinden sorumlu halk komiseri görevini yerine getiren ilk kişi olup, Lenin’ in ardından 2. adam statüsüne yükselmiştir. Eylül 1917 ‘de Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi merkez komitesine seçilip Sovyet başkanlığına getirilen Lev Troçki, Lenin’in ölümüne kadar olan sürede Sovyet devriminde önemli adam konumunda olmuştur. 1927 yılında Lenin öldükten sonra Stalin ile iktidar mücadelesini kaybeden Troçki, Stalin iktidara gelince komünist partiden ayrılarak Kazakistan’a Alma Ata’ya sürgüne gönderilmiştir.

Türkiye’de Sürgün Yılları ve Meksika’da Son Bulan Hayat

Türkiye'de Sürgün Yılları ve Meksika'da Son Bulan Hayat

1929- 1933 yılları arasında Türkiye’de Büyükada’ da sıkı güvenlik önlemleri ile kızı Nina ve torunu ile birlikte yaşamaya başladı. Bu dönemde yazılarını kaleme almıştır. 1933 yılından sonra Fransa Norveç ve Meksika’ya giden Troçki’ nin hayatı 1940 yılında Ramon Mercader tarafından başına bir buz baltasının vurulmasıyla ağır yaralanıp ertesi gün hayatını kaybetmesiyle son bulmuştur.

Mezarı ABD’ ye götürülmek istense de ABD buna izin vermemiştir. Lev Troçki, Sovyetler Birliğinin en etkili siyasetçilerinden olmuştur, aynı zamanda tüm dünyanın tanıdığı Kızıl ordunun kurucusu ve komutanıdır. Troçkizm olarak bilinen görüşleri SSCB ile ilgili tespitlerini içermektedir. Buna göre SSCB, demokratik bir işçi devletidir. Sınıfsız topluma ulaşılabilir. 15 Eylül 1924’de Ekim Dersleri isimli kitabını yayınlamış, Rus Devrim tarihi isimli kitabını Türkiye’de iken kaleme almıştır. Ayrıca yazdığı makaleler de bulunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

22
7 Paylaşım, 22 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
20
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
10
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
100
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
90
Yok Artık
Korktum Korktum
80
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
70
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
60
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
30
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı