Luis Donaldo Kimdir?


22
7 Paylaşım, 22 Beğeni

10 Şubat 1950 tarihinde Meksika’da dünyaya geldi. Babası Luis Colosio Fernandez, annesi ise Ofelia Murrieta Armida Garcia’ dır. Meksika devlet başkan adayı iken, propaganda çalışmaları sırasında silahlı saldırıya uğrayarak öldü. Katili tutuklansa da, cinayetin üzerindeki sır perdesi hala aralanmış değil.

Siyasi Geçmişi

Luis Donaldo Siyasi Geçmişi

Politika ve ekonomist olarak ülkesinde tanınan Luis Donaldo Colosio, sırasıyla 1992-1993 yılları arasında sosyal gelişme sekreteri olarak görev yaptı. Daha sonra, 1988- 1992 yılları arasında Kurumsal Devrim partisi ( PRI) başkanlığı görevini yürüttü. 1 Eylül ve 2 Aralık 1988 tarihleri arasında Birlik kongresi senatörü olarak kısa bir çalışma yaptı.

1985 yılında federal yardımcı olarak kongrede 1987′ de Kurumsal Devrim Partisi’ nin Ulusal İcra komitesinde görev aldı. 1985 ve 1988 yılları arasında da 6. bölgeden Birlik kongresi milletvekili olarak siyasi hayatına devam etti. 1988′ de Carlos Salinas tarafından, başkanlık kampanyası çalışmaları sırasında, kampanya yöneticisi olarak görev yaptı. Tanınan bir siyaset adamıydı. 6 Mart 1994′ de Meksika Anıtı önünde yaptığı konuşma tartışmalara yol açtı.

Suikaste Uğraması

Luis Donaldo Suikaste Uğraması

Kurumsal Devrim partisinin adayı olarak, devlet başkanlığı seçimlerine katılacağı açıklandı. Meksika devlet başkanı adayı iken, propaganda çalışmaları sırasında Meksika’nın Tijuana kentinde bir mahallede, suikasta uğradı. 23 Mart 1994′ de üstelik bir kaç santimlik mesafeden silahla vurulan Luis Donaldo, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Suikastın ardından Mario Aburto Martinez adında biri tutuklandı. Dava bir süre devam etti ama daha sonra dosyası kapatıldı.

Crime Diaries: the Candidate yani Türkçe adıyla Suç Günlüğü: Aday adı dizi netflix kanalından izleniyor. Başlıca rollerini Jorge A. Jimenez, IIse Salas ve Alberto Guerra’nın paylaştıkları Crime diaries : the candidate , suikaste uğrayan devlet başkanı Luis Donaldo Colosio’ nun dul eşinin suikastı aydınlatmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Yönetmenliğini Hirami Kamota’nın üstlendiği dizinin yapımcıları ise Andres Calderon ve Arturo Diaz. Juis Donaldo’nun karısı Diana Laura Riojas pankreas kanseri olmasına ve yakında öleceğini bilmesine rağmen, kocasının suikastını aydınlatmak için çaba sarf ediyor. 18 Kasım 1994 tarihinde, eşinin suikasta kurban gitmesinden 8 ay sonra yaşamını yitirdi. Diziyi merak edenler Netflix’ den izleyebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

22
7 Paylaşım, 22 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
60
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
50
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
40
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
30
Yok Artık
Korktum Korktum
20
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
11
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
103
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
70
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı