Moda Kavramı Ve Kuramları İle Moda Eğilimi


50
10 Paylaşım, 50 Beğeni

Moda Kuramları İle Moda Eğilimi Üzerine Çalışmalar

Modayı en genel anlamıyla değişimi ifade etmektedir. Çoğunlukla giyim ve kuşamla ilişkilendirilen bu kavram insanı tüm haliyle kapsayan olgudur. Modayı genel olarak tanımlamak gerekirse moda; herhangi bir zamanda görünebilir olan zamanla da sosyal sistem veya bireylerin oluşturduğu gruplarda değişen, özel maddi veya maddi olmayan fenomenlerde kültürel olarak desteklenen anlatım biçimidir. Moda zamana ve çeşitli etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

 Moda Kuramları Nelerdir?

Moda Kuramları Nelerdir

Moda kuramlarını 5 ana başlık altında toplamak mümkündür. Bunlar; tabana inme ya da sınıf farklılığı, kolektif seçim, değişen erojen bölgeler, kitli pazarı ve alt kültür etkisi moda kuramı olarak sıralanmaktadır. Tabana inme ya da sınıf farklılığı kuramında moda döngüsünün tüm işlemler içerisindeki takibini ve sınıflar arasındaki hareketini inceleme ve yeni modalar üretme sistemine dayanmaktadır. Kolektif seçim kuramı ise bir önceki kurama zıt bir kuram olarak bireylerin beğenilerinin kesiştiği seçim süreci olarak görülmüştür. Değişen erojen bölgeler kuramı; moda döngüsünü cinsel imalara bağlı değişimlerle ilgili olduğunu savunmaktadır. Kitle pazarı kuramı, kitle üretimlerinin kitle iletişim araçlarıyla birleşip yeni tarzların tüm sosyoekonomik sınıflarca bilinir olmasını savunmaktadır. Alt kültür etkisi kuramı ya da diğer adıyla tavana tırmanma; toplumdaki azınlık gruplardan, gençlerden ve müzik alt türlerinden yeni modaların geniş kitlelere yayıldığını savunmaktadır.

 Moda Eğilimi Nasıl Belirlenir?

Moda Eğilimi Nasıl Belirlenir

Beğenilerdeki kısa veya uzun vadeli değişimler modanın eğilimlerini oluşturmaktadır. Moda eğilimleri genel olarak sezon içindeki eğilimleri ortaya çıkarmak için anket, toplumun değişik kesimleriyle görüşmeler, kumaş stokları hakkında bilgiler, mali durumlar hakkında raporlar, dünyadaki geliştirmeler gibi birçok konu ile ilgili araştırma yürütülmektedir. Bu araştırmalar moda eğilim analizini yapan şirketler tarafından çizelgeler hazırlanarak moda ürünü üreten firmalara satmaktadır. Böylece eğilim belirlenmektedir. Moda eğiliminde önem verilen görünüm unsurları renk, baskı, kumaş, aksesuar, siluet ve kesimlerdir. Bu durumlar yıldan yıla değişim göstermektedir. Aynı zamanda moda eğilimleri uzun süreli ve kısa süreli eğilim olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Eğilimin adından da anlaşılacağı gibi de kalıcılık süreleri moda eğilimini belirlemede kullanılan önemli faktörlerdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

50
10 Paylaşım, 50 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
20
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
10
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
100
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
90
Yok Artık
Korktum Korktum
80
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
71
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
60
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
30
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı