Netflix’te Duygusal Şiddeti Anlatan Dizi: “Maid”


56

Duygusal şiddet, algılanan şiddet biçimlerinden farklıdır ve fark edilmesi kimi zaman uzun zamanlar alabilir. Netflix’te son zamanlarda yayımlanan Maid dizisi, duygusal şiddeti birçok şekliyle ele alır. Aynı zamanda duygusal şiddetin yıkıcı etkilerini de işleyen dizi, bir kadın karakter üzerinden anlatılır.

Peki duygusal şiddet tam olarak nedir ve diziyi izlerken nasıl bir bakış açısı edinmeliyiz?

Duygusal Şiddet Nedir?

Psikolojik şiddet olarak da ifade edilebilen duygusal şiddet, romantik bir ilişkide partnerlerden birinin diğerine karşı yapıcı olmayan bir şekilde eleştirici, aşağılayıcı, küçük düşürücü ve ona değer vermeyen bir tutumda olmasıyla seyreden bir şiddettir. Duygusal şiddetin anlaşılmama nedenlerinden biri de partnerin bunu sinsice ve zaman zaman yapıyor olmasıdır.

Sevgi duygusunun istismar edildiği, karşı tarafın kendini yetersiz ve kötü hissettiği bu şiddet biçimi, ilişkilerde oldukça yaygındır. Daha çok karşıdakini kısıtlayıcı davranışlar ve onun yaptıklarına ilişkin küçümseyici tutumlarla eşlik eder. Bunu söyleyebilme hakkına sahip olduğunu düşünen partner, ilişkide istediği gibi davranabileceğini zanneder.

Duygusal Şiddetinin Önüne Geçmek İçin Neler Yapılabilir?

Özellikle romantik ilişkilerde duygusal şiddet olma olasılığı çok daha fazladır. İki kişinin bir araya gelmesi ve birbirlerini sınırlayacak seviyede birlikte olmaları sonucunda bazı problemler ortaya çıkabilir. İlişkiye başlarken ve özellikle ilk zamanlarda “sınırlar” üzerine konuşmak iyi olacaktır. Hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyleri söylemeniz ilişkinizdeki bağı kuvvetlendirir.

Maid Dizisinde Öne Çıkan Duygusal Şiddet

Şiddet denilince akla genellikle ilk olarak fiziksel şiddet gelir. Fiziksel şiddet, kişiyi hem fiziksel hem de duygusal olarak sarsar. Duygusal şiddet ise genellikle çok ön planda değildir. Maid dizisinde buna dikkat çekilir ve ne kadar sarsıcı olduğu vurgulanır. Özellikle ana karakterin kızıyla birlikte verdiği mücadele, yardım istediğinde fiziksel şiddet olup olmadığının sorgulanması çok önemli ayrıtılardır.

Maid Dizisindeki Karakterde Travmatik Belirtiler

Duygusal şiddetin belirtileri karakter üzerinde oldukça açık. Travmatik bir etkiye sahip olan bu şiddeti karakterin kabuslarında, anlık verdiği tepkilerde, davranışlarında ve partnerine dair duyduğu korkuda görebiliyoruz. Duygusal şiddeti uygulayan partnerinin aynı zamanda alkol bağımlılığı da var. Bu yüzden kimi zaman partner, değişeceğine ve tedavi olacağına dair sinyaller gönderiyor ve manipüle edebiliyor.

Travmatik etkiye maruz kalan bireyler:

  • Gece uykuya dalmakta güçlük çekerler. Uykularından uyanma davranışları vardır.
  • Gün boyu tetiktedirler. Karakterde de gözlemleyebileceğimiz üzere her an korkunç bir şey olabilirmiş gibi sıçrama refleksi geliştirirler.
  • Zaman zaman depresif duygudurumu içerisinde olabilirler.
  • Karar almakta ve sürdürmekte güçlük çekerler. Maid dizisinde de boşanma kararını birçok defa alıp sonradan geri döndüğü davranışları oluyor.

Maid dizisi gerek karakterleriyle gerekse işlediği konuyla oldukça önemli konulara değinir. Dizinin henüz 1 sezonu yayınlanmıştır. Toplam 10 bölüm, her bölüm yaklaşık 60 dakikadır.

Şimdiden iyi seyirler!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

56

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.