Öfke Nedir? Nasıl Kontrol Altına Alınmalıdır?


54
11 Paylaşım, 54 Beğeni

Öfke, yaşamımızın içinde devamlı bulunan ve doğru şekilde ortaya çıktığında normal ve sağlıklı bir tepkidir. Öfke kontrolü sağlandığı zaman öfke doğru ve normal olarak dışa vurur. İnsanlar öfkelendiğinde, adrenalin ve noradrenalin hormonlarıyla birlikte kalp ritmi ve kan basıncı hızla yükselir .

Öfke, bireylerde hem iç hem de dış sebeplerden ortaya çıkabilir.

Öfkeyi nasıl ifade etmeliyiz?

öfkeyi nasıl ifade etmeliyiz

Öfkeyi ifade etmenin en doğal yöntemi saldırgan tepkilerdir. Öfke, gelebilecek tehdit ve saldırılara karşı uyum sağlamak açısından normal ve doğal bir duygudur. Saldırı esnasında kendine savunma mekanizması veya savaşmaya yardımcı olacak saldırgan davranış ve duyguları ortaya çıkarır.

Bireyler öfkelerini bastırmak için bilinçli ve bilinç dışı süreçleri devreye sokarlar. Üç önemli yöntem; öfkeyi ifade etmek, kontrol altına almak veya sakin hareketler sergilemektir. Öfke, saldırgan şekilde değil de kendini savunmacı bir yaklaşımla ifade etmek en doğru ve normal yoldur. Bu uygulamayı gerçekleştirmek için ihtiyaçların neler olduğunu kesin olarak bilinmeli ve diğer bireyleri kalbini kırmadan nasıl davranacağınızı karar vermelisiniz.

Öfke kontrol altına alınabilir, sonrasında dönüşümü sağlanır ve yönlendirilir. Böylece, öfke içinizde oluşan, hiç düşünmediğiniz ve olumlu güzel bir şeye kilitlendiğiniz zamanlarda ortaya çıkar. Asıl amaç, öfkenizi bastırarak sakinleştirmek veya daha normal bir davranış şekline dönüştürmektir. Bu tarz öfke ve tepkinin tehlikeli olması, öfkenin dışa vurulmadığında kişiye yönelebileceğidir. İnsan içine yönelmeye başlan öfke kan basıncında yükselmeye, tansiyon şikayetlerine ve depresif rahatsızlıkların ortaya çıkışına sebebiyet verir.

İfade edilemeyen öfke farklı sorunlar ortaya çıkarabilir. Sinirli olmak gibi davranış ya da sürekli alaycı tavır ve sert davranan kişilik türü öfkenin patolojik oluşuna yol açar. Bu öfke sonucu başkalarıyla çok kaliteli sosyal ilişkiler oluşturamazlar.

Farklı bir yaklaşım olarak, kendi içinizde yani psikolojik olarak sakinleşme yolu denenmelidir. Bu durum sadece dışa vurduğunuz davranışlar değil, kalp çarpıntı hızınızı sakinleştirmeye çalışmak, kendi kendini sakinleştirme yoluna başvurmak, dışa vuran duyguları yatıştırmak tarzı farklı yöntemlerle içerde oluşan tepkilerinizi daha kolay kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Öfke nasıl yönetilmelidir?

öfke nasıl yönetilmelidir

Öfke yönetiminin asıl ve en önemli amacı, öfkenin sebebiyet verdiği duygusal ve fizyolojik etkiyi azaltmaktır. Kişiler, öfkelenme durumunu yaratan olaylar ve kişilerden kurtulma veya o kişileri hayatından çıkarma eylemini yerine getiremeyebilir. Bu durumu agresif tavırlarla değil, sakin kalarak kişi hayatından çıkarmaya uğraşmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

54
11 Paylaşım, 54 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
40
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
31
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
21
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
10
Yok Artık
Korktum Korktum
100
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
91
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
80
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
50
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı