Öpüşmenin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?


58
11 Paylaşım, 58 Beğeni

Öpüşmenin kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır. Bu kanıtlanmış verilerle beraber sevgiyi göstermenin en etkileyici yolu olarak görülmektedir. Öpüşmenin sağlığa olan faydalarını da şöyle sıralayabiliriz.

– Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

– Kilo verme ve kalori yakma da yardımcı olur.

– Stres hormonlarının salgılanmasını engelleyerek, stresi azaltır. Aksiyon ve gerilimi azaltarak mutlu bir hayat yaşamaya yardımcı olur.

– Öpüşmenin bir diğer faydası ise yüz kaslarını çalıştırmasıdır. Bu sayede öpüşen bireyler daha genç görünmektedirler. Kısacası yaşlanmaya karşıdır.

– Öpüşmenin kansızlığa karşı da etkileri yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bunun ana nedeni kasların çalışırken damar yollarını harekete geçirdiğidir.

Öpüşmenin Faydaları

– Öpüşme adrenalini artırdığından ötürü kalbe giden kanın daha iyi pompalanmasını sağlar. Bu neticede, kalp rahatsızlıklarını giderir. Tansiyon ve kolesterole de faydaları olduğu bilinir.

– Beyne oksijen akışının daha etkili gitmesi sonucu beyin sağlığına da fayda verir. Olası beyin kanamalarına, travmalara karşı engelleyici görevi görmektedir.

– Midede oluşan enfeksiyonları yok eder. Öpüşen kişiler yararlı bakteri veriş alışları sayesinde sindirim sistemi güçlenir.

– Tükürük bezlerinin salgıladığı gizli antibiyotikler yine alışveriş sayesinde karşı tarafa geçmektedir. Antibiyotik dışında öpüşmenin faydaları arasında doğal ağrı kesici alışverişi de olmaktadır.

– Huzur ve mutluluk hormonlarını artırır. Yapılan bir araştırmaya göre öpüşmek, çiftlerin aile içi huzuru ve mutluluğu yükselttiği verilerle kanıtlanmıştır. Kişilerin bencilce düşünmesini engellemektedir.

– Öpüşmenin manevi bağları güçlendirdiği de söylenebilir. Sağlık ve psikoloji açısından birçok faydası olduğu söylenmektedir. Öpüşen çiftlerin ruh sağlığı, diğerlerine göre daha güçlüdür.

 Öpüşmek Neden Bu Kadar Önemli?

Öpüşmek Neden Bu Kadar Önemli

Öpüşmenin tarihinin çok eski çağlara dayandığı biliniyor. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre primat olan annelerin, çocuklarına yiyecekleri ağız yoluyla verdiği tahmin edilmektedir. Bundan dolayı öpüşmenin evrimsel aşamalar geçirerek şimdi ki cinsel aksiyonlara geçiş yaptığı söylenmektedir.

Cinsellik dışında da öpüşmenin faydaları vardır. Özlemi de gidermekte bir araç olarak kullanıldığını düşünürsek, manevi yönleri pekiştirdiği de söylenebilir. Önemlerinden bir diğeri karşı cinslerin birbirlerinin tanımasını, ileri ki hayatlarında birbirlerini daha iyi kavramasına yardımcı oluyor. Öpüşen kişiler rahatsız edici kelimeleri birbirlerine karşı kullanmadıkları da araştırmalarla ortaya çıkmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

58
11 Paylaşım, 58 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
10
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
101
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
91
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
81
Yok Artık
Korktum Korktum
70
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
60
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
50
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
20
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı