Sahte Aşk Nedir?


20

Sahte Aşk Nedir

Sahte aşk günümüzün en büyük sorunlarında bir tanesidir. Hayatımızda yaşadığımız en güzel duyguların başında aşk geliyor. Karşınızdaki kişiyi gördüğünüzde ayaklarınız yerden kesiliyor, nefesiniz sıklaşıyor ve eliniz ayağınıza dolaşıyor mu? Kendinizi onun için her şeyi yapacak kadar güçlü hissediyor musunuz? Eğer cevabınız “Evet” ise sizleri âşık ilan edebiliriz! Ancak burada sorulması gereken önemli bir soru bulunuyor. O da aynı duyguları karşı taraf sizin için hissediyor mu? Aşkınızın sahte olup olmadığını anlamanızın yollarını sizler için sıralıyoruz:

  • Aşkınızın yanındayken, nasıl göründüğünüzü önemsemezsiniz. (Karşınızdaki insan bakınca saçınızı, makyajınızı değil, sizi görmeli)
  • Onun yanında huzur bulmalısınız. (Sevdiğinizin yanındayken kendinizi bütün dertlerinizden arındırılmış gibi hissetmelisiniz)
  • Zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız. (Sevdiğinizle beraberken zaman su misali akıp gider)
  • Role yer yok. (Sevdiğinizle beraberken rol yapmanıza gerek yok)
  • Birbirinize karşı düşünceli olmalısınız. (Sadece siz değil, aynı zamanda karşınızdaki kişi de sizi düşünmeli, el üstünde tutmalı)

Sahte Aşk Hakkında

Sahte Aşk Hakkında

Gerçek aşkı nasıl anlayacağınızı ve nasıl davranmanız gerektiğinden bahsettik. Bu durumda artık sahte aşktan ve sahte aşkın ne olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Aşka benzeyen pek çok duygu var. Ancak bunların hiçbiri aşk değil. Bu duygular sizi kendinizi âşıkmış gibi hissettirebilir. Ne yazık ki günümüzde kendini âşık sanan, ancak âşık olmayan, pek çok kişi bulunuyor.

Bazen aşk, aşk gibi görünür, ancak aşk değildir. Bunu sadece sevgi yoğunluğu olarak tanımlayabiliriz. Bu duyguların altında da uzmanlara göre ihtiyaçlar ve bencil arzular bulunuyor. Sahte aşkın özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Aşırı koruma (Sevgiye benzer ama sevgi değildir. Bu ilişkide ağırlıklı olan şey acıdır, korkudur)
  • Sevdiklerinizi sürekli olarak kontrol etmek (Biraz güvensizliği temel alıyor)
  • Bağlılık (Bağımlılık hissi ağırlıklıdır. Karşı tarafı terk edemezsiniz. Bencilce bir kontrol hissi olduğunu söyleyebiliriz)

Sahte aşk, kişinin acı çekmesine ve hayal kırıklığı yaşamasına sebep olur. Ancak bu duygular, normal aşka kıyasla çok daha ağırdır. Kişiler bu yüzden daha çok aşk acısı çekebilir. (İncinebilir)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

20

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.