Seksolog Nedir?


15

Seksologlar, cinselliğe psikoloji bilimi alanından bakan, bu yolla tedavi yöntemleri üreten kişilere denmektedir. Kişilerin cinsel yaşamlarını mercek altına alarak, olası problemleri çözmek için terapi yapar. Özellikle bazı kişilerin kendi cinselliklerini kabul etmeleri bazen güç olmaktadır. Bu kişilerin alt yapısına inilerek, olaya birçok bakış açısından bakan ve bu tür problemlere çözüm üretmeye çalışan kişilere seksolog denilmektedir.

 Seksolog Ne İş Yapar?

Seksolog Ne İş Yapar

Seksologlar hastalarına karşı herhangi bir ön yargıda bulunmadan, cinsel problemlerini çözmeye çalışırlar. Kısacası cinsellik danışmanlık yaparlar. Fakat bu danışmanlık üstün körü değildir. Hastalarıyla özel olarak ilgilenirler. Sorunların nereden kaynaklandığını detaylı olarak inceleme altına alırlar. Seksologlar, hastalarına uyguladıkları terapilerden sonra, cinsel gelişmelerini izlerler. Daha sonra ise bu cinsel gelişim bir noktaya vardırılarak, cinsellik problemlerini çözerler.

Seks terapisti, kendi hastalarına nasıl ve ne gibi şartlarda çalışacaklarını belirlerler. Hastaların kendini güvende hissetmesi bakımından, bu aşamaları esnek bir şekilde yaparlar. Ancak bazı durumlarda cinsellik sorunu, bu terapilerle çözüme kavuşturulamaz. Bu durumda ilaç tedavisinin en iyi yöntem olduğunu belirlerler. Sonrasında bu ilaç tedavisine başlanır ve cinsel yaşamları tekrar gözlem altına alınır.

 Türkiye’nin Cinsellik Sorunları

Türkiyenin Cinsellik Sorunları

Türkiye’de muhafazakar kesimin fazlalıkta olması sonucunda cinsellik problemleri genelde kimseyle konuşulamıyor. Bu nedenle yaşanan cinsel problemler de bir zamandan sonra daha da ilerleme gösteriyor. Yapılan birçok araştırmaya göre, cinsel problemler şayet giderilmese kronikleşme ihtimalinin de artabileceğini gösteriyor. İşte Türkiye’nin en sık rastlanan cinsellik sorunları.

Bilimsel bir araştırmaya göre Türkiye’de her 3 kişiden 1’inde cinsellik problemi olduğunu gösteriyor. Özellikle cinsel problemlerin başında cinsel isteksizlik ve erken boşalma geliyor. Cinsel isteksizlik genelde kadınlar arasında yaygınken, erkeklerde ise erken boşalma problemi daha yaygındır. Erkeklerde bir diğer problem ise sertleşme problemi olarak gösterilmiştir. Ancak bu cinsel sorunların çözümü var. Kadınlardaki cinsel isteksizlik terapilerden sonra çözüme kavuşturulabiliyor.

Aynı şekilde erkeklerde yaşanan erken boşalma ve sertleşme sorunu da belli başlı tedavi yöntemleriyle giderilebiliyor. Ancak buradaki en önemli etken, kişilerin mutlaka cinsellik uzmanlarından destek almalarıdır. Türkiye’de cinsel sorunların başkalarına söylenememesi de cinsel problemlerin çok daha ileri boyutlara ulaşabileceğini de kanıtlıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

15

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir