Şifre Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


60
11 Paylaşım, 60 Beğeni

Kişiye özel kavramı, içeriği özelliklerle kullanan insana ait olan bilgileri taşıması anlamına gelmektedir. Bazı içerikler özel olarak değerlendirildiğinden, diğer insanlar tarafından görülmemeli ya da erişilmemelidir. Elektronik sistemlerin yaygınlaşmasından sonra şifre sistemlerinin de geliştiğini görüyoruz. İlk zamanlar bu tip bilgiler, saklanarak ihtiyaç giderilirdi.

 Şifre İçeriği

Şifre İçeriği

Harf ve rakam içeren ve karakterlerle desteklenen kullanıcı şifreleri, kişilerin ihtiyaçlarına sunulmaktadır. İçeriklerin saklanması konusunda yardımcı rol oynayan şifre, akılda kalıcılık ve kolaylık bakımından kişiye özel olmalıdır. Sizin tarafınızdan kolay tahmin edilebilen ve hatırlanabilecek olan şifreler, diğer kullanıcılar için tahmin edilir içerikte olmalıdır. Şifre oluşturulurken, diğer insanlar tarafından kolay tespit edilecek, doğum tarihi, birbirini takip eden rakamlar, rakam tekrarları gibi basit kombinasyonlar olmamalıdır. Herkes tarafından kullanılmayan özellikte ve içerikte olmasına özen gösterilmelidir.

 İçeriğe Ulaşmak için Şifre Zorunluluğu

İçeriğe Ulaşmak için Şifre Zorunluluğu

İnternet üzerinde her oluşturulan hesapta, şifre zorunlu hale getirilmiştir. Şifre, kişinin bilgilerine ulaşabilmesi için araç olarak kullanılmaktadır. Şifre oluştururken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili derlenen birçok bilgi mevcuttur. Güvenliğin önemi ve ortaya çıkış hikayesi de göz önüne alındığında, şifrenin kolay tahmin edilememesi için herkes tarafından bilinen kombinasyonlar tercih edilmemelidir. Bilgisayar üzerinden şifre oluştururken “caps lock” tuşunun açık olmamasına dikkat edilmelidir. Harf ve rakam kullanmanın yanı sıra, ek olarak karakter kullanımına da yer verilmelidir. Tek düze ve kolay dizilimlerden uzak durulmalıdır. Ortak kullanılan bilgisayar ortamlarında, şifre oluşturulduktan sonra ortama kaydedilmemelidir. Kaydedilmiş bilgi var ise derhal silinmelidir. Şifre oluşturulurken, diğer insanlar tarafından görülmemesine özen gösterilmelidir.

 Şifresiz Bir Hayat

Şifresiz Bir Hayat

Gelinen noktada, her anımızda şifreler ile yüz yüze kaldığımızı düşünürsek, hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip olduğunu reddedemeyiz. Bu sebepten, güvenliğimizin önemi gereği şifrelerin kişisel saklanması ve periyodik olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Herhangi güvenlik kaygısı yaşandığında, gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Dijital kodlardan oluşan şifreler, profesyonel kişilerce çok kolay deşifre edilebilir. Bu durum, kişisel olarak kalmasını istediğiniz birçok bilginin 3. şahıslara sızmasına ve ciddi güvenlik sorunlarının yaşanmasına sebep olacaktır. Siber güvenlik konusunda devletin koruması sağlansa bile, şifrelerin korunması konusunda kişi üstüne düşeni yapmakla yükümlüdür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

60
11 Paylaşım, 60 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
50
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
40
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
30
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
20
Yok Artık
Korktum Korktum
10
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
100
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
90
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
60
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı