Telefonlarda Yüz Tanıma Teknolojisi Güvenli Midir?


56
11 Paylaşım, 56 Beğeni

Telefonlarımız güvende mi?

Cihazlarımız teknolojik olarak ilerlerken, onları istenmeyen kişilerde koruma yollarımız da değişmektedir. Telefonların çıkışından beri pinler ve kilit açma yöntemleri ile telefonlarımızı koruma altına alıyoruz. Akıllı cihazlar ile birlikte parmak okuma gibi yöntemlerde eklendi fakat son dönemde çıkan yüz tanıma teknolojisi gerçekten telefonumuzu ve kişisel bilgilerimizi koruyor mu sorusu ortaya atılmaya başladı. Yüz tanıma teknolojisi ile birlikte gerçekten daha mı güvendeyiz?

 Bir satış stratejisi: Yüz Tanıma Teknolojisi

Aslında, yüz tanıma kendi başına kötü bir teknoloji değil. Tam tersine doğru kullanıldığında, parmak izi tanıma veya pin kodu tanımlama sistemine göre daha iyidir. Yüz kimliğinin çalışma prensibi karmaşık bir yapıya sahiptir. Yüz tanıma normal bir kamera, bir kızılötesi kamera ve makine öğrenmeleri, güvenli depolama ve işlemlerden oluşuyor. Yüz tanıma teknolojisi zamanla bir satış taktiği haline gelmiştir. Öne çıkan bu özellikten dolayı diğer donanım ve özelliklere daha az önem verildiği düşünülmekte.

Tüm satış eğilimi bu özellik üzerine kurulmuş olsa da bu şirketler yüz kimlik doğrulama işlemlerini nasıl daha az gelişmiş, daha az güvenilir ve daha az güvenli hale getirdiklerini çok net bir şekilde açıklamak istemiyorlar. Çoğu durumda, ucuz bir telefonun yüz tanıma özelliği yalnızca önde bulunan kameraya ve bazı az gelişmiş algoritmalara dayanır. Belki daha iyi fotoğraflar çekebilmek için flaş kullanır. Fakat IR sensörü olmayan normal bir kamera, kağıda basılmış veya ekrana tutulan fotoğraflar tarafından kolayca kandırılabilir. Telefonunuzun daha iyi kamera donanımı var diyelim. Onlar bile üç boyutlu yazıcı kullanılarak yapılan maskelerle kamerayı yanıltabilirler. Böylece telefonunuz ve kişisel verileriniz daha büyük tehlikeye girmektedir. Daha az özellikli kameranızda ki güvenlik açığını şöyle belirtirsek daha iyi olabilir. Sosyal medya hesaplarınızda kullandığınız bir fotoğraf bile kilidinizi açmaya ve verilerinizi korumasız hale getirmek için yeterli olacaktır.

 En güvenli yöntem hangisi?

Yüz tanıma özelliğini etkinleştirmeden önce telefonunuzun bu özelliğine ait ayrıntılarını dikkatlice kontrol etmenizi önemle tavsiye ederiz. Parmak izi doğrulaması da yüz doğrulama sisteminden daha güvenli diyemeyiz çünkü aşılabilir. Bu noktada, daha güvenli olduğu düşünülen altı basamaklı bir pin belirlemeniz şu an için muhtemelen en iyi seçeneğinizdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

56
11 Paylaşım, 56 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
20
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
10
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
100
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
90
Yok Artık
Korktum Korktum
80
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
70
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
60
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
30
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı