Türkiye’nin Meşhur Sokak Atıştırmalıkları


51
10 Paylaşım, 51 Beğeni

Sokak atıştırmalıkları konusunda oldukça zengin bir menüye sahip olan ülkemizde birbirinden farklı ve lezzetli yiyeceklere ulaşmak mümkün. Elbette bu lezzetlerin başında simit geliyor. Yediden yetmişe herkesin damak zevkine hitap eden simit ülkemizin meşhur sokak atıştırmalıklarından.

Neredeyse ülkedeki her ilin kendi ismiyle anılan simiti var. Türkiye’de Sokak atıştırmalığı denilince kokoreç olmadan olmaz. Sakatattan yapılması birçok insan için onu nasıl yiyorsunuz yargısı yaratsa da caddeyi saran kokusuna karşı konulması imkânsız.

Tavuklu/nohutlu pilavda sokak lezzetlerinin vazgeçilmezi arasında. Sokaklardaki seyyar arabalardan alıp keyifle yenilen özellikle kalabalık grupla gidildiğinde daha da lezzetine varılan bir lezzettir nohut pilav.

 Macundan, Kestaneye Nohut Pilavdan Halka Tatlısına

Macundan, Kestaneye Nohut Pilavdan Halka Tatlısına

Soğuk kış günlerinde iç ısıtan sokak atıştırmalıklarının baş tacıdır kestane. Saç ateşinde kavrulan, kokusu sokağın başından duyulan kestane hemen hemen tüm şehirlerde rastlanan bir lezzettir.

Sokak atıştırmalıkları arasında tuzlular kadar tatlılarda var elbette. Halka tatlısı da bunlardan biri, seyyar el arabasında satılan dışının kıtırlığından sonra içindeki şerbete ulaşıldığında yüzleri gülümseten bir diğer sokak lezzeti. Sokak atıştırmalıklarında tatlılara değinmişken macunu es geçmek olmaz.

Macun eski zamanları anımsatan bir diğer sokak atıştırmalığı normal zamanlarda çok sık rastlanmasa da Ramazan şenliklerinde oldukça sık karşılaşacağınız bir lezzet. Tahta bir çubuğun etrafına dolanan renk renk şekerlemelerden oluşan macun gelenekleri yaşatan bir sokak atıştırmalığıdır.

 Vefa Sadece Semt Adı Değil

Vefa Sadece Semt Adı Değil

Sokak atıştırmalıkları turunda bir diğer durak kumpir. Ülkemizde kumpir denilince herkesin aklına elbette İstanbul’un Ortaköy semti gelmektedir. Közde pişirilen büyük boy patateslerin içerisine envai çeşit ürünün konularak hazırlandığı kumpir hem doyurucu hem de oldukça lezzetli.

Vefa sadece bir semt adı olmuş denildiğinde elbette birçok insanın aklına boza geliyordur. Boza eski Türk geleneklerinden kalma bir içecektir. Koyu kıvamlı olan ve leblebiyle tüketilen bir sokak atıştırmalığıdır. Türkiye’de Sokak atıştırmalıkları deyip de pamuk şekere değinmemek olmaz.

Rengârenk, ağza atılınca anında eriyen pamuk şeker başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın gönlünde taht kuran tatlardan. Dondurma kağıt helva ikilisi de ülkede yer alan meşhur sokak atıştırmalıkları arasında.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

51
10 Paylaşım, 51 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
30
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
20
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
10
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
100
Yok Artık
Korktum Korktum
90
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
80
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
70
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
40
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı