Votka Nasıl Yapılır?


26
11 Paylaşım, 26 Beğeni

Votka dediğimiz anda ilk akla gelen Ruslar olmaktadır, fakat üretimi çok seven vatandaşlarımız evde kendi votkalarını dahi yapabilmektedirler. Çünkü alkol yerine tamamen vergi içiyoruz ve bu yüzden de alkol severler için oldukça kötü bir durum oluşmaktadır. Günümüz de en ucuz bir votka yaklaşık 60 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. Fakat bu rakamın neredeyse %65 tamamen vergi olarak alınmaktadır. Yani diğer ülkeler de 20 TL olan bir votka biz de 60 TL gibi bir rakam satılmaktadır. Hal böyle olunca da çareler tükenmez ve Türk’ün aklı her zaman üretmekten yana olduğu için bu işe de bir çözüm bulduk. Büfelere gitmenize gerek kalmıyor oturun kendi votkanızı istediğiniz alkol seviyesin de kendiniz üretin.

Bir İstanblue votka da %30 alkol kullanırken siz isterseniz bu oranı arttırabileceksiniz. Çünkü fermantasyon ne kadar eliniz de tutarsanız o kadar çok alkol seviyesini de elde etmiş olursunuz. Fakat burada sizlere tavsiyemiz çok fazla da abartmayın, çünkü aşırı alkol hem sağlık açısından oldukça zararlıdır hem de en büyük sorun olan gözleri kör etme konusunda büyük bir sorunu oluşturmaktadır. Bu yüzden de sizler alkol seviyesini düşürün ve daha fazla imalat yapın, bir şişe de %40 alkol yapacağınıza her şişe de %20 ila 25 arası alkol üretin ve iki şişe için ne de olsa size oldukça ucuza gelecek.

Evde votka yapmak

evde votka yapmak
Evde votka yapmak için öncelikle size küçük bir tarif vereceğim ve bu tarif üzerinden ilerlerseniz eğer dışarıda satılan votkalardan emin olun ki daha da çok lezzetli olacaktır. Votka yapımı için üç temel kural esas olarak alınacaktır. Bu kural Mayalama, Damıtma ve Filtreleme olacaktır, bu kuralı sırasıyla yapacağız ve sonucu hep birlikte göreceğiz.

  • Mayşeleme: Öncelikle kullanılacak olan hammadde seçilir ve sonrasın da ise suyla birlikte karıştırılarak bir mayalama elde edilir buna da Mayşeleme denilmektedir. Hammadde nişastasının suyla geçilmesi ile birlikte belirli bir basınç yani fermantasyon dediğimiz olay gerçekleşecektir. Bu olay da kazanlar da kaynatılarak elde edilen bir sıvı halidir ve hammaddesi de budur. Bu hammaddeyi internetten araştırarak bulabilirsiniz ve bunun adı da Votka hammadde olmaktadır.
  • Mayalama: Maya eklenerek mayşe içerisin de yer alan şeker alkole dönüşmektedir ve burada atacağımız şeker seviyesi alkolün kaç derece olacağını belirtmektedir.
  • Damıtma: Mayalanma derecesinde elde edilecek olan seviye, %6-10° civarında alkol yer eden sıvı damıtıldıktan sonra, %90 civarında alkol içerecek olan bir sıvı haline getirilir. Bu yüzden de damıtma işlemin de kaç derece alkol olduğu gözlemlenecektir.
  • Filtreleme: Meşe kömürü ve ince kum ya da karbon filtrelerden süzülerek yapılmaktadır.
  • Seyreltme: Şişelere katılmadan önce belirtilen alkol aralığını düşürmek adına kullanılır.

Votka alkol derecesi dünya genelinde %37,5 olarak belirlenmiştir, fakat bu sabit bir alkol derecesinde değildir. Her marka kendi mayalama işlemin de elde edeceği alkol derecesini farklı hale getirebilmektedir. Fakat Avrupa birliğin de elde edilen bu oran standart olarak kabul edilse de birçok markalar bu standart oranın üzerine çıkmaktadır. Çünkü içenler alkolün yüksek olmasını istiyorlar ve bu yüzden de genel de %40 alkol oranlarına sahip olan votkalar tercih edilmektedir. Bu anlamda da Rusya bu konu da oldukça deneyimli ve dünyanın en iyi votkalarını üretmektedir. Her ne kadar oranları yüksek tutsalar da ülkemizde de içenler Rus votkalarına karşı her zaman daha fazla ilgi göstermektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

26
11 Paylaşım, 26 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
81
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
70
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
61
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
50
Yok Artık
Korktum Korktum
40
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
30
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
21
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
90
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı