Yalan Dedektörü Nedir?


27
8 Paylaşım, 27 Beğeni

Halk arasında yalan makinesi olarak bilinen teknolojik alete yalan dedektörü denmektedir. Yalan makinesinin bir diğer ismi ise, poligraf olarak bilinmektedir.

Yalan Dedektörü Nedir?

Yalan Dedektörü

Yalan makinesi, bir şahsın bir konu üzerindeki verdiği cevapların doğru olup olmadığını anlamak için çeşitli sensörler sayesinde vücut analizi yapma işlemidir. Yani denilebilir ki poligraf, bir kişinin doğru söyleyip söylemediğini anlamada belirli frekanslar sayesinde anlaşılmaktadır.

Yalan makinesi uygulanmadan önce kişiler hazırlanır. Daha sonra bu kişilerin üzerlerine çeşitli alanlarda sensörler takılmaktadır. Takma işlemi bittikten sonra yalan makinesi, bilgisayarla bağlantılı olduğundan tüm veriler oraya aktarılmaktadır. Sorulan soruların doğru olup olmadığını belirleyen kişilere de yalan dedektörü uzmanı denmektedir.

Yalan Dedektörü Nerede Kullanılır?

Yalan Dedektörü Nerede Kullanılır

Yalan dedektörü, kişilerin yalan söyleyip söylemediğini anlamak için istenilen her yerde kullanılabilmektedir. Bazı devletlerin özellikle Rusya ve ABD’nin bu dedektörleri yaptıkları sorgulamalarda kullandıkları bilinmektedir. Bununla beraber kişiler eğer isterlerse kendi özel durumlarında da yalan makinesi uzmanları sayesinde kullanabilmektedirler.

Yalan dedektöründe asıl amaç, bir kişinin frekanslar doğrultusunda yalan olan düşüncelerini tespit etmektir. Burada kişilerin davranışları da elbette önemli bir faktördür. Bu teknolojik alet sayesinde gereken doğru bilgilere ulaşılmak isteniyorsa, dedektörleri kullanmasını bilen, yalan dedektöründen gelen frekanslardan anlayan uzmanlar tarafından kullanılması gerekmektedir. Yani yalan dedektörü kullanacak kişinin işinin ehli olması gerekmektedir.

Nasıl Yalan Dedektörü Uzmanı Olunur?

Nasıl Yalan Dedektörü Uzmanı Olunur

Yalan dedektörü kullanımı gerekli bilgi ve donanım istediğinden herkesin makineyi kullanabilmesi mümkün olmamaktadır. Kişiler eğer isterlerse yalan dedektörlüğü uzmanlığı dersi veren kurumlardan gerekli olan tüm bilgileri alabilmektedirler.

Yalan makinesi uzmanı olmak isteyen kişiler, öncelikle bu alanda hizmet veren bir firmayla ya da kişilerle iletişime geçmelidirler. Daha sonra ise bu konuda uzman olmak istediklerini belirtmelidirler. Elbette tüm alanlarda olduğu gibi bu gibi kurum ya da şahıslar, istenilen kişileri belli süreler içerisinde eğitmektedirler. Bu eğitimi aldıktan sonra bu alanda belli bir ehliyet sahibi olunabilir.

Yalan Makinesi Basitten Zora Sorular

Yalan Makinesi Basitten Zora Sorular

Yalan makinesinde sorulan soruların basitten zora sorulmasının mantığı kişinin cevaplarının sinyallerinin mantığının öğrenilmesidir. Yalan makinesinde kişinin nabız hızı, nefes alışı, kan basıncı, terlemesi gibi bilinç dışı davranışlar kayıt altına alınarak, tespit edilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

27
8 Paylaşım, 27 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
10
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
101
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
94
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
80
Yok Artık
Korktum Korktum
70
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
61
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
51
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
21
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı