Yayın Yaparak Para Kazanmak


30

Sosyal medyanın gelişmesiyle sosyal işler de ortaya çıkmıştır. Bu işler sosyal mecralarda reklam vermek, video yayınlamak ve canlı yayın yapmak şeklinde çeşitlenmiştir. Bu işlerde instagram ve facebook reklam verme üzerine en etkili yerlerdir. Video yayınlama konusunda en tanınmış site ise youtube olarak bilinmektedir. Ancak canlı yayın konusunda en etkili ve en tanınmış yer twitch olarak bilinmektedir.

 Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Twitch platformunda insanlar çok çeşitli konseptlerde yayın yapabilmektedir. Bu yayınlar getirdikleri gelir ve popülerliğe göre tercih edilmektedir. Genel olarak oyun yayınları ve IRL denen türden yayınlar sevilmektedir. Bunun yanında ASMR ve dans yayınları yapan yayıncılar da vardır. Bu konseptlerin gelişimine bağlı olarak bu platform üzerinde yarışmalar bile düzenlenmiştir. Bu yarışmalarda bireysel olarak yayıncılık yapan kişiler bir araya getirilmiştir. Ve kazanana ödül verilip yayın başı ortalama kırk bin kişi tarafından izlenmeyi başarmıştır. Bu yayınlarda en çok izlenen oyun yayınlarıdır. Çünkü site üzerindeki canlı yayın verilerine bakılarak bu tespit edilebilmektedir.

Milyonlarca insan canlı olarak yayınlanan çeşitli oyunlara ilgi alanlarına göre dağılıp izlemektedir. Yeni çıkan ve popüler olan oyunlar beş yüz bin kişi tarafından dahi izlenebilir. Bunun yanında oyunları profesyonel olarak oynayan yayıncıların da iki yüz bin izlenmelere ulaştığı görülmüştür.

 Nasıl Para Kazanılır?

Nasıl Para Kazanılır

Bu platformda bilinen dört tip para kazanma yöntemi vardır. İlk olarak yayınlarda kullanılan ekipman ve sistemlere bağlı olarak yapılan sponsorluklar. Bu işte kişiye kullanması için ürün yollanıp iyi şekilde tanıtması için ücret ödenmektedir. Buna bağlı olarak firma tanıtılmış ve müşteri kazandırılmış olacaktır. Diğer bir yöntem yayın içerisindeki reklam gelirleri.

Canlı yayın aralarında verilen reklamlardan veya yayıncının ekranında verilen reklamlardan para kazanmaktır. Yayıncı kamerasının altına veya üstüne reklam vererek para kazanabilmektedir. Diğer yöntem yayın esnasında anlık olarak yayıncıya gönderilen bağışlardır. Bu bağışlar izleyiciler tarafından istenilen miktarda gönderilebilmektedir.

Bu insanların sevdiği yayıncıyı mutlu etmek ve desteklemek için yaptığı bir uygulamadır. Bu uygulama sonucunda yayıncı yeni ekipmanlarla daha kaliteli yayın yapma imkanına sahip olmaktadır. Diğer yöntem de abonelik satın almaktır. Bu yöntem de platform üzerinde yayıncı için aboneler denilen topluluğa girmek için yapılır. Bu şekilde sohbette özel simgelere sahip olunur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

30

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.