Yeni Yılın Kira Artış Oranları


38
9 Paylaşım, 38 Beğeni

Yeni yılın gelmesi ile birlikte birçok ev ve iş yeri kiracılarının merak ettiği ortak konunun yeni yıl ile birlikte kiralardaki artış oranları konusudur. İş yeri ve konut kira sözleşmelerine göre ikamet eden kiracılar için yeni yılın gelmesi ile birlikte kira artış oranlarında enflasyon oranları baz alınarak ne kadar artış meydana geldiği belli oldu.

Eylül ayında yetkililerin yapmış oldukları açıklamalar ışığında yeni ekonomi programı kapsamında üretici fiyat endeksi adı verilen üfe oranına bağlı olarak kira sözleşmelerindeki artış 3 yıl süresince tüfeye göre endekslendiği belirtilmişti. Birçok kişinin kira artış oranının ne derece artacağı konusundaki merakının ana nedeni 2018 yılı süresince yaşanan ekonomik kriz ve enflasyonun yüksek seyirlerde yer almasıdır.

 Kirada Üfeden Tüfeye Geçiş

Kirada Üfeden Tüfeye Geçiş

Özellikle iş yeri ve konut kira artış oranları konusunda kiracılara müjdeli haber yetkili makamlardan geldi. Bilindiği gibi 2018 yılının gerek döviz ve gerek altın konusunda dalgalı geçen bir yıl olmasından dolayı enflasyon oranlarında bir hayli artış gözlemlenmişti

Özellikle birçok ürün ve hizmete zam yapılarak krizden kurtulma planları yapılmıştı. Ancak ev ve iş yeri sahibi olmayan ancak bu konut ve iş yerlerinde kiracı olan kişiler için enflasyonun olumsuz etkilerinden etkilenmemeleri için kira artış oranları konusunda üfeden tüfeye geçiş sağlanarak kiracıların rahat bir nefes almaları sağlandı. Böyle bir değişikliğin yapılması ile birlikte kira artışlarının üfeye göre daha az olduğu ve bu nedenle bariz bir artışın meydana gelmemesi sağlandı.

 Tüfe Artış Oranları Ne Kadar Oldu?

Tüfe Artış Oranları Ne Kadar Oldu

Türkiye İstatistik Kurumunun yapmış olduğu açıklamaya göre 2018 ortalaması göz önüne alındığında tüfe artışının ,33 olduğu tespit edildi. Böylelikle ev ve iş yeri sahipleri kiracılarına en üst sınır olan ,33 sınırına kadar zam yapabilecek. Bu değerin üzerinde ise zam artışı yapamayacaklar.

Böylelikle 1000 lira olan bir evin kirası tüfe oranındaki ,33 artışına bağlı olarak 1163,30 oluyor. Eğer ki kiracılar için tüfe yerine üfe dikkate alınmış olsaydı artış %27,10 değerinde olacaktı. Bu da kiracıların daha yüksek kira ödemesi yapacağı anlamına gelecekti. Ancak üfe yerine tüfe tercih edilerek kiracıların maddi anlamda rahatlaması sağlandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

38
9 Paylaşım, 38 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
80
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
70
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
60
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
50
Yok Artık
Korktum Korktum
40
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
30
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
20
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
90
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı