Yerel Seçimlerde Oy Kullanırken Dikkat Etmesi Gerekenler


61
11 Paylaşım, 61 Beğeni

Seçimler 20 büyükşehir belediyesi, 51 il belediyesi, 922 ilçe, 32.105 mahalle, 18.306 köyde yapılacak. Seçmenlerin yaşadıkları yere göre kullanacağı oylar değişecek. Büyükşehirlerde yaşayan seçmenler Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı. Belediye Meclis Üyeliği, İhtiyar Heyeti ve Muhtarlık için oy kullanacaklar.

Büyükşehir olmayan illerde yaşayanlar ise İl Genel Meclis Üyeliği, Belediye Meclis Üyeliği, Muhtarlık, İlçe Belediye Başkanı, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanacaklar. Köylerde yaşayan seçmenler İl Genel Meclis üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanacaklar.

Oy pusulaları farklı seçimler için farklı renklerde olacak. İl Genel Meclis Üyeliği turuncu, İlçe Belediye Başkanlığı mavi, Belediye Meclis Üyeliği sarı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı beyaz renkte olacak. Seçmenlerin bu konuda dikkat etmesi gerekense bu oy pusulalarını aynı renkli zarflara koyarak sandığa atmalarıdır.

Köy ve mahallelerde ise muhtar ve ihtiyar heyeti seçimi için muhtar beyaz kağıda pusulalar hazırlayacaktır. Bu pusulalarda muhtar ve ihtiyar heyeti üyelerinin isimleri birlikte yer alacaktır. Seçmenler ise oy kullandıktan sonra mor renkli zarflara koyup sandığa atacaktır.

 

 Nerede ve Nasıl Oy Kullanılır?

Nerede ve Nasıl Oy Kullanılır

Seçmenler 2019 seçim öncesi hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenmeliler. Bunun için de Yüksek Seçim Kurulu’nun sitesinde Nerede Oy Kullanacağı sayfasını kullanabilirler. Buradan T.C. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il ve eski nüfus cüzdanı kullanılıyorsa sıra numarası, yeni çipli nüfus cüzdanları kullanılıyorsa seri numarası girilmesi gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra sandık yerinizi öğrenebilirsiniz. Bunun dışında YSK’nın mobil uygulamalarından veya e-devlet portalından da öğrenebilirsiniz.

2019 yerel seçim 31 Mart’ta yapılacaktır. Seçim günü çoğu ile sabah saat sekizden akşam beşe kadar oy kullanılabilecektir. Fakat bazı illerde açılış ve kapanış saatleri birer saat öne çekilmektedir. Saat sabah yediden akşam dörde kadar oy kullanılan iller; İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bazı illeridir.

Oy kullanmak için oy kullanmaya giderken ise kimlik, ehliyet veya pasaport götürülmesi yeterli olmaktadır. Kullanılan oyun geçerli sayılması için de mühür ilgili alana dikkatlice basılmalı ve doğru renkli pusula doğru renkli zarfa koyulmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

61
11 Paylaşım, 61 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
50
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
40
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
30
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
20
Yok Artık
Korktum Korktum
10
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
100
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
91
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
60
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı