Yoğun Spor Yapmanın Olumsuz Etkileri


41
9 Paylaşım, 41 Beğeni

Spor, insanlar için oldukça elzem olup, çok faydalıdır. Ancak bunun bilinçsiz bir şekilde yapılması bireyin sağlığına zarar verebilir. Bundan ötürü spor yapmayı alışkanlık şekline getirmeyi planlayan bireyler sporun ideal bir şekilde yapılmasına dikkat etmelidir. Bu kişiler spor yapma adına ciddi eğitim sürecinden geçince spor yapmaya başlamalıdırlar.

Bunun sayesinde bilinçsizlik sebebi ile ortaya çıkacak olan zararlar en az seviyeye indirilebilir. Spor yapmanın insan bedeni açısından ne kadar faydası varsa çok fazla spor yapmanın zararları da aynı seviyededir. Sporun çok yapılması kas ve iskelet sisteminin üstünde türlü problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Aynı zamanda bu vaziyetten iç organlarının olumsuzca etkilendiğini söylemek kesin olacaktır.

Çok Spor Yapmanın Zararları

Çok Spor Yapmanın Zararları

Gereğinden fazla spor yapmak ve spor yapmaya eşit olarak, aşırı şekilde yas yapmak kısırlığa neden olabiliyor. Bilhassa kas yapmak adına dışarıdan alınan protein tozu, erkek bireylerde kısırlık ihtimalini olduğundan fazla yükseltiyor. Vücudu oldukça fazla zorlayarak, yoğun bir biçimde spor yapmak kemik erimesine yol açıyor. Aşırı şekilde spor yapan birinin kalsiyum açısından zengin olan yiyecekleri tüketmesi oldukça önemlidir.

Genç kadınlarda gereğinden fazla spor yapmanın adet düzensizliği yaşamasına ve adetin kesilmesine neden olduğu bilinmektedir Aşırı spor yapan kadınların genç yaşta menopoza girdiği söylenebilir. Yemek yeme periyodu içinde yıpranmalar ve buna eş olarak balansız yeme- içme olayları görülmektedir. Bu durumda metabolik olayların bozulması ve sağlık sorunlarının başlaması muhtemeldir.

Fazla Sporun İnsandaki Etkileri

Fazla Sporun İnsandaki Etkileri

Fazla spor yapmanın birey adına ruhsal şekilde de olumsuz etkileri bulunuyor. Bireyde çokça bitkinlik ortaya çıkabilir ve gereğinden fazla yorgunlukla beraber toplumsal çevreden kopma durumu yaşanabilir. Sosyal çevreden kopmak, bireyi hem ruhen hem de bedenen çöküntüye sokacaktır.

 

Fazla spor yapan bireyler, kalp krizi ile birlikte ani ölümler yaşayabilir. Bundan ötürü zaman zaman kalp kontrolü yapmak da yarar bulunuyor. Fazla spor yapmanın kan şekerinde düşmeye, bununla birlikte kan şekerinin düşmesine eş olarak travma yaşanmasına sebep olabilir. Fazla spor yapmak su kaybına sebep olacaktır. Bundan ötürü bayılmalarda yaşanacaktır. Spor sırasında aşırı şekilde terleme yaşandığından ötürü bol bol su tüketilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

41
9 Paylaşım, 41 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
60
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
50
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
40
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
31
Yok Artık
Korktum Korktum
20
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
10
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
100
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
70
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı