Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler


34
9 Paylaşım, 34 Beğeni

Günde zinde başlamamızı sağlayan ve gün içindeki yorgunluklarımızı gidermemizde yardımcı olan besinlerin arasında meyve, sebze ve tahıllar gelmektedir. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde bitkin düşeriz ve yoruluruz. Böyle durumlarda fazlada karbonhidrat tüketmek ise kilo dengemizi bozar. Geçici bir enerji veren karbonhidratların etkisi kısa süre sonra kaybolur ve daha çok acıkırız. Ancak yorgunluk gidermek için bitkisel ürünler kullanırsak hem kilo dengemizi koruruz hem de ihtiyacımız olan vitamin ve minerali de bu besinlerden sağlamış oluruz. Yorgunluğa iyi gelen bitkileri sıralayalım.

Hangi Bitkiler Yorgunluğa İyi Gelir?

armut

Listemize armutla başlayabiliriz. Tadı ve kokusu çok hoş olan bu meyve yaz sezonunda da kış sezonunda market ve pazarlarda bulabileceğimiz bir meyvedir. Bu meyve yaz armudu ve kış armudu olarak bilinir. Armutta bulunan antioksidan özellik sayesinde bağışıklık güçlenir, kan şekeri dengelenir ve enerjinizi artırır.

c vitamini

C vitamini bakımından narenciyelerden daha zengin olan kivi ise metabolizmayı canlandırır ve demir emilimine yardımcı olur. Yumurta ile beraber tüketildiğinde vücudu gün boyu dinç tutar ve kendinizi iyi hissedersiniz. Havuç ise A vitamini deposudur. Bu sayede bağışıklık güçlenir ve bitkinlik giderilir. Kan şekerini hızlı yükselttiği için günde bir tane tüketmek vücudunuzun ihtiyacını karşılar.

maydanoz

Maydanoz bitkisi bünyesinde zengin vitaminleri barındırır. Bahar yorgunluğuna son derece iyi gelen maydanoz ödemin atılmasına yardımcı olur. Maydanozu salatalarda, kendi başına ya da suyunu kaynatarak tüketebilirsiniz. Göz sağlığında da önemli rol oynayan bu bitki üç öğünde de tüketebileceğiniz bir besindir.

Tek başına enerji ve antioksidan deposu olan ceviz E vitamini yönünden son derece zengindir. Günde iki tane ceviz, on kadar badem ve altı yedi adet fındık ile kendinize doping yapabilir, enerjinizi gün boyu koruyabilirsiniz.

Yulaf ezmesi hem diyet yapanlar için hem de besin planına normal devam edenler için dinç tutan bir bitkidir. Özellikle yoğurtla ya da sütle beraber tüketildiğinde son derece besleyicidir.

Ispanakta bulunan magnezyum miktarı sizi dinçleştirecek kadar güçlüdür ve demir takviyesi ile dayanıklılık sağlar. Ispanağı haftada iki kere tüketmek ihtiyacınız olan besin takviyesini sağlar.

Mucizevi bitki türlerinden bir diğeri ise yeşil çaydır. Bu bitkide bulunan flavanoid ve kateşin bakımından zengindir. Diyet hastalarına önerilen faydalı bitkiler arasında bu çay da bulunur. Bu çay sayesinde yağ yakımında artış gözlenir. Dinlendirici özelliği bulunan yeşil çay günde 1 fincan kadar tüketilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

34
9 Paylaşım, 34 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güldüm Güldüm
100
Güldüm
Şaşırdım Şaşırdım
90
Şaşırdım
Beğendim Beğendim
81
Beğendim
Yok Artık Yok Artık
70
Yok Artık
Korktum Korktum
60
Korktum
Beğenmedim Beğenmedim
50
Beğenmedim
Hmmm Hmmm
40
Hmmm
Sinirlendim Sinirlendim
10
Sinirlendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı